Цього року я планую працювати з програмою від компанії «Сингента». Вона передбачає оплату 50% грошима за ріпак, 50% — в рахунок закупівлі препаратів. Але у мене невеликі площі — 1300 га землі.
Українським фермерам варто нарощувати сівозміни не тільки по маржинальних, а й по інших культурах, а також організовувати переробку продукції.
Таку думку в коментарі AgroPortal.ua висловив головний агроном ТОВ «МТС Ятрань» (Кіровоградська область, 2000 га) Руслан Пушкаш.
«Диверсифікацію культур краще не проводити в цей нестабільний час. Нарощувати переробку продукції — так, вирощувати нову — ні», — вважає фахівець.
Від посівної озимих опитані агровиробники також відмовлятися не планують. «У нас в сівозміні є пшениця та ріпак. Якщо будуть працювати порти, можна сіяти всі культури», — каже власник СВК «Долина Плюс» (Київська область, 1300 га) Віктор Іщенко.
Він не береться прогнозувати цінову політику, але впевнений, що соняшник теж буде вигідним. Так само, як і ріпак та пшениця.
«Кукурудза цього року просіла, але якщо порти почнуть працювати, то і вона буде добре продаватись», — вважає агровиробник.
Він ділиться, що весною у господарства було стовідсоткове забезпечення насінням та засобами захисту рослин — все було закуплене восени. Дещо продавці не поставили (гібриди кукурудзи, наприклад), довелося знайти заміну. По препаратах дефіциту не спостерігалося.
«Насіння було закуплене ще до нового року та зберігалося на складі. Цього року я нічого нового не купував. Продукція для обробітку пшениці на зиму в мене теж є», — говорить аграрій. А от міндобрива зараз дорогі, це найбільша проблема.
Цього року я планую працювати з програмою від компанії «Сингента». Вона передбачає оплату 50% грошима за ріпак, 50% — в рахунок закупівлі препаратів. Але у мене невеликі площі — 1300 га землі.
Дефіциту пального цьогоріч господарство не відчуло, його теж закупили з осені. «І ще 20 кубів передали ЗСУ», — додає аграрій.
Руслан Пушкаш також зазначає, що загалом під проведення польових робіт господарство мало всі необхідні ресурси. «По насінню в нас майже не було складнощів, по ЗЗР — трішки довше чекали, але отримали все, що планували. Сівозміну коригувати не довелося», — зазначає він.
Максимально запаслися виробничими ресурсами до початку воєнних дій і в ТОВ «Степ», що на Кіровоградщині (3000 га).
«Ми, відчуваючи небезпеку, максимально продавали збіжжя. Закривали потреби в запасах по максимуму, тому дефіциту зовсім не було. Компанії вчасно справилися з поставками, затримок не було», — розповідає директор підприємства Максим Замрика.
Цього сезону він планує долучитися до програми «Бартер» від компанії «Сингента».
«Вона уже запропонована, чекаємо лише, якою буде ціна на ріпак. «Сингента» домовилася з елеватором, на який нам буде зручно возити зерно. Тож щойно узгодять ціну, приймемо остаточне рішення. Але загалом ініціатива дуже доречна», — говорить аграрій.
Додає, що озимі сіяти будуть, як і раніше. «Тільки в сівозміні зменшимо площі озимого ячменю. Як показав час — він зараз економічно недоцільний», — підсумував директор ТОВ «Степ».
Світлана Яценко для AgroPortal.ua