Озвучений земельний стимул для місцевих громад

14 листопада 2016, 11:32 2482

Громадські професійні організації АПК звернулися до голови Верховної Ради України Андрія Парубія з проханням посприяти ухваленню проекту Закону № 4355 від 31.03.2016 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель», який було ухвалено в першому читанні ще 19 квітня 2016 р.

Як повідомляє прес-служба асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), відповідний лист-звернення підписали: УКАБ, «Українська аграрна конфедерація», Аграрний союз України, «Всеукраїнська аграрна рада», «Союз птахівників України», «Українська аграрна асоціація».

Зокрема, профільні асоціації просять включити вищевказаний законопроект до порядку денного одного з найближчих пленарних засідань ВРУ.

За теперішньою редакцією законопроекту № 4355 сільські, селищні, міські ради перебирають на себе повноваження щодо розпорядження землями державної власності, передачі їх у власність та надання у користування в межах своїх територій, а також надається право встановлювати та змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності та здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель.

Разом з тим міські, районні та обласні ради позбавляються повноважень у сфері координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів, здійсненні контролю за використанням та охороною земель, а також вирішенні земельних спорів. Повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин також пропонується скасувати.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастр), позбавляється повноважень зі встановлення меж області, району, міста, села і селища, проведення моніторингу земель, територіального планування та розпорядження землями державної власності. Натомість йому надано повноваження в організації та здійсненні державного контролю за використанням та охороною земель.

На думку генерального директора Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тараса Висоцького,  без ухвалення законопроекту № 4355 подальший рух в напрямку децентралізації влади є неможливим. 

«Близько половини комунальних і державних земель ( 4-5 млн га) сільськогосподарських угідь перебувають «у тіні», тобто обробляються неофіційно. Однією з причин цього є те, що районні ради по декілька років не погоджують технічну документацію на земельну ділянку чим перешкоджають продажу прав оренди земельних ділянок на відкритих земельних торгах», — відзначає експерт.

Таким чином, за його словами, земля використовується, а податки до бюджету з неї не платяться. Розпорядником державних земель наразі є Держгеокадастр, і податки отримані від їх використання зараз надходять у загальний бюджет, а не місцевий. 

Тарас Висоцький відмітив також, що позитивною стороною законопроекту № 4355 є те, що він надасть реальний стимул місцевим радам бути більш зацікавленими в оформленні цих ділянок, тому що розпорядниками коштів, які надійдуть у вигляді податків з цих земель стануть місцеві ради.