У січні-червні 2023 року оборот торгівлі сільськогосподарськими товарами між Україною та Європейським Союзом збільшився проти минулорічних показників за відповідний період на $0,4 млрд (+5 %) і сягнув показника у майже $6,8 млрд.
Про це розповів заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Микола Пугачов.
Відбулося зростання додатного для нашої країни сальдо до рівня у $3,8 млрд, оскільки збільшення вітчизняного експорту (+0,4 млрд дол. США) наклалось на зниження вартості закупівель у представників країн-членів ЄС (-0,1 млрд дол. США).
Головними торговими партнерами в сегменті аграрної продукції для України серед країн цього регіонального об’єднання виступають Румунія, Польща, Іспанія, Нідерланди, Італія, Німеччина та Угорщина.
Сукупний оборот України з цими державами складає 78%, зауважив Микола Пугачов.
З 6 червня 2023 року Євросоюз терміном на рік продовжив встановлений торік для нашої держави преференційний режим, який включає зняття мит, квот та інших обмежень на всю продукцію, що ввозиться з України.
Водночас до 15 вересня 2023 року діє паралельна заборона на продажі української пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику до Польщі, Угорщини, Румунії, Словаччини і Болгарії за збереження режиму транзиту всіх товарів територією ЄС. Вона є наслідком односторонніх обмежень окремих європейських країн щодо української аграрної продукції, розпочатих ще у квітні.
«Поточний рік поки що характеризується нарощуванням обсягів експорту української агропродовольчої продукції до країн Євросоюзу. Але діючі з другого кварталу заборони й обмеження, за фактом, призвели до його помітного скорочення — від $3,7 млрд у січні-березні до $1,6 млрд у квітні-червні. Продовження подібних заходів у перспективі ще більше звузить можливості нашого експорту, тому вимагає постійних консультацій з європейськими партнерами з метою мінімізації втрат і знаходження оптимального рішення для обох сторін», — підсумував Микола Пугачов.