Ситуація з автономними торговими заходами Європейського Союзу щодо української агропродукції поки що максимально контрольована, стабільна і спокійна.
Таку думку висловив заступник міністра економіки України — торговий представник України Тарас Качка в інтерв’ю «Укрінформу».
Він зазначив, що обмеження на овес було прогнозованим, оскільки Україна перевищила поріг ще за кілька місяців до схвалення документа.
«Також зупинили торгівлю цукром: спочатку ми ввели заборону, потім — Європейський Союз. З погляду вільної міжнародної торгівлі чи торгового права — це не зовсім коректні дії з обох сторін. Але це те, що потрібно для встановлення довіри між ринками», — сказав Тарас Качка, зазначивши, що відновлення очікується з 1 січня.
Він зауважив, що Україна досягла порогів за експортом яєць, але водночас може використовувати квоту СОТ зі зниженим митом у 15 євро.
«Думаю, така українська продукція й надалі постачатиметься до Європи. Це доведе, що попит на українські агротовари в ЄС є навіть у разі сплати мита», — вважає торговий представник.
Посадовець підкреслив, що в України хороші перспективи щодо кукурудзи.
Тарас Качка, заступник міністра економіки України — торговий представник України
По-перше, мито в ЄС за імпорту цієї культури поки що нульове. Тому навіть настання передбаченого автономними заходами порога не завдасть Україні жодної шкоди, ми й надалі безмитно торгуватимемо. Але, думаю, насправді ми будемо близькі до досягнення порогових показників, але не перевершимо їх.
Заступник міністра зауважив, що на м’ясо птиці запроваджено ліцензування, щоб не було інтенсивної «битви» між українськими виробниками, тому що кількість вітчизняних експортерів до ЄС такої продукції збільшується: якщо раніше говорилося про одного системного експортера, то тепер їх вже близько 10.
«Тому, сподіваємося, хоча квоти й буде вичерпано, до запровадження митної торгівлі все ж не дійде.
Порога, за прогнозами, досягнемо восени. Побачимо, яким буде рішення європейців. Головне, що наш ринок знає, скільки хто з виробників може експортувати, це не створює ажіотажу. І стабільність постачань до ЄС також має значення», — додав Тарас Качка.
З медом, на його думку, склалася парадоксальна ситуація. Справа в тому, що Україна експортує до ЄС стільки меду, скільки фізично може експортувати. З 2014 року, коли запрацювала Угода про вільну торгівлю на експорт до ЄС, вичерпання квоти ніколи не зупиняло експорт цієї продукції — українські виробники платили 17-відсоткове мито і з вигодою для себе везли товар до Європи. Попри введення обмеження, як вважає Тарас Качка, експорт меду до ЄС не зупиниться.
«Тому наше завдання — максимально зменшити градус політичної дискусії, пояснювати, що за кожним із цих «чутливих» для європейців товарів — своя унікальна історія нашої присутності на ринку ЄС… Переконаний: під час такої спокійної аргументованої розмови швидко з’ясується, що повноцінна інтеграція України до європейського аграрного ринку — інтерес усієї Європи, а ніяк не загроза для неї», — підсумував торговий представник.