Світові ціни на цукор наразі трішки знижуються внаслідок очікуваного профіциту продукту.
Про це розповів старший викладач кафедри харчових виробництв ІПДО НУХТ, директор НПЦ «Цукробурякового виробництва», член Комітету АПК при Торгово-промисловій палаті України Олександр Коротинський у колонці на AgroTimes.
Він зазничив, що у Індії й Таїланді, які є найбільшими країнами за експортним потенціалом, торік була посуха. Зараз у основних країнах-виробниках сприятливі погодні умови.
«Влітку минулого року середня відпускна ціна з цукрових заводів становила 30 грн/кг із ПДВ. На сьогодні вона сягає 25,5 грн/кг.
У новому сезоні ціна, яка б задовольняла цукровиків і підприємства із великими обсягами споживання цукру, становить 25-26 грн/кг із ПДВ. І деякі виробники цукру домовляються заздалегідь із такими споживачами щодо контрактування певних обсягів цукру за середніми цінами. Це дає певні гарантії функціонування обох типів підприємств й забезпечує безперебійність виробництва», — додав фахівець.
За його словами, з огляду на те, що раніше і навіть зараз українські ціни на цукор були нижчими за експорт цукру-сирцю та його переробку до країн споживання, це дало можливість Україні зайняти певні ніши навіть попри дорогу логістику із багаторазовими перевантаженнями та простоями.
«За даними Міністерства агрополітики, в Україні посіяли 250 тис. га цукрових буряків, що на рівні минулорічного показника. Наразі посіви у задовільному стані. Тому внутрішній ринок буде забезпечений цукром на 100%. Цукрові заводи цього сезону не планують підвищувати ціни на солодкі корені, адже це можливо робити, коли вартість кінцевого продукту зростає. Зараз кінцевий продукт — цукор — і всередині України, і на світових ринках значно здешевшав. Тому цукрові заводи орієнтують аграріїв на мінімізацію витрат на вирощування цукрових буряків за збереження показників урожайності та цукристості», — додав Олександр Коротинський.
На його думку, з огляду на кількість засіяних площ, восени Україна матиме певний профіцит кінцевої продукції.
«Адже щомісячне споживання цукру в країні не перевищує 85 тис. т на місяць. І незалежно від ціни на кінцеву продукцію рівень споживання не збільшиться. Якщо не зможемо вивезти надлишки цукру за межі України, є ймовірність, що 2025 року отримаємо скорочення посівних площ під цукровим буряком», — прогнозує аналітик.