Науковці просять допомоги у розмінуванні полів унікальної 50-річної сівозміни

03 лютого 2025, 14:29 601

Поля, на яких проводилося 50-річне дослідження із сівозміни, донині не розміновані й заростають бур’янами.

Про це розповів головний науковий співробітник Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва НААН Сергій Авраменко в YouTube.

Він нагадав, що інститут протягом 50 років проводив дослідження чергування різних культур. Це дев'ятипільна сівозміна: зерно пара просапна культура. Крім того, на кожному з полів було кілька смуг, на яких застосовувались різні види добрив. Вивчався вплив строків, норми та глибини сівби, а також попередників і різних ЗЗР.

З початком повномасштабного вторгнення ярі культури не були засіяні, а посіяні 2021-го озимі вдалось зібрати 2022 року після деокупації територій та розмінування полів. 

«Станом на сьогодні всі дев'ять полів цієї унікальної сівозміни заростають бур'янами. На цих полях велика кількість вирв від снарядів, багато решток як розірваних, так і нерозірваних снарядів. Ці поля досі залишаються нерозмінованими на третій рік війни. Своїми силами ми розмінувати їх не можемо, тому що ми державна установа, і наші можливості обмежені. Наша сільськогосподарська техніка була у великій кількості пошкоджена або знищена під час бомбардувань, і ми не маємо можливості зробити якийсь безпілотний агрегат для розмінування», — пояснив Сергій Авраменко. 

Національна академія аграрних наук, за його словами, не надала жодної допомоги для вирішення цього питання, а також загалом для діяльності інституту. 

«Ми все ж таки продовжуємо шукати якісь способи, як можна розмінувати цю сівозміну. Можливо, нам хтось допоможе. Будемо дуже вдячні. Ситуація така, що на сьогодні ця сівозміна залишається в запущеному стані, й що довше вона перебуватиме в такому стані, то важче її потім буде привести до ладу», — підсумував науковець.