Надої, ціни та продажі: підсумки 2024 року для ринку молочних продуктів

03 січня 2025, 09:22 735

У 2024 році перебої в постачанні електроенергії через обстріли росіян, погодні аномалії, логістичні проблеми та не надто сприятлива кон’юнктура зовнішніх ринків створили чимало проблем і для виробників молока, і для його переробників.

Про це повідомляють аналітики «Інфагро».

«Чи не найбільшою проблемою року для молочної промисловості було дуже суттєве і швидке подорожчання молочної сировини в другому півріччі. Через це більшості переробників молока в четвертому кварталі довелося працювати якщо не в збиток, то в кращому випадку без прибутків», — зазначають вони.

Водночас у 2024 році досі не вдалося зупинити процес падіння виробництва молока. За попередніми прогнозами, в усіх категоріях господарств надоїли 7,2 млн т молока, що на 3% менше, ніж торік, і на 17%  порівняно з довоєнним 2021 роком.

Проте, за словами фахівців, торік були і позитивні зрушення в галузі.

«Заробітки виробників молока були неймовірно високими. Багато підприємств зуміли збільшити продажі молокопродуктів. Окремі заводи досить пристойно заробили на реалізації масла за рекордно високими цінами. Здійснювалася технологічна модернізація низки молочних заводів», — констатують вони. 

Крім того, сільськогосподарські підприємства продовжують нарощувати виробництво молока. Очікується, що за підсумками року надої у господарствах становили 3,1 млн т молока (+5% до 2023 року). Щоправда, зростання відбувається поки тільки завдяки підвищенню продуктивності худоби, а кількість корів у промисловому секторі продовжує скорочуватись, і на кінець року поголів’я оцінюється у 375 тис.

«Водночас низка провідних господарств активно інвестує в молочний напрям, і є сподівання, що темпи збільшення виробництва помітно зростуть вже 2025 року, адже рентабельність виробництва молока у 2024 році була неймовірно високою», — відзначають в «Інфагро».

Завдяки збільшенню виробництва молока сільськогосподарськими підприємствами продовжують зростати і обсяги його промислової переробки.

«За приблизними оцінками, 2024 року на заводи могло надійти 3,3 млн т молока (+4% до 2023 року). А 2025 року показник може сягнути рівня довоєнного 2021 року, близько 3,5 млн т», — прогнозують спеціалісти.

Кращі, ніж очікувалось, результати продемонстрували і експортери молокопродуктів. Зовнішні продажі залишилися на рівні понад 0,6 млн т. Поки що не відбулось і суттєвого збільшення імпорту молочних продуктів. Закупівлі становили близько 0,3 млн т. Тобто Україна залишається нетто-експортером молокопродуктів, підсумували аналітики.