Перше соціальне шкільне підприємство з’явилось у Славутичі (Чернігівська обл.) — Zero Waste School.
Тут учні вивчають підприємництво, а також самі сіють, вирощують, складають бізнес-плани й готуються перетворювати відходи на корисний ресурс, пише «Славутич-Інфо».
Як розповіла директорка Славутицького закладу загальної середньої освіти I–III ступенів №1 Наталія Бардакова, розпочалась діяльність із того, що підприємство отримало грант 1000 євро за умови створення громадської організації.
«Так у нас з’явилася «Спільнодія. Покоління». Через неї ми закупили обладнання — компостери, газонокосарку, подрібнювач гілок — і розпочали роботу», — уточнює вона.
Частину шкільних і побутових органічних відходів планують перетворювати на біогумус — натуральне добриво, що виробляється за допомогою каліфорнійських черв’яків. Процес ще не запущений повністю, але техніка вже придбана.
Наразі підприємство вже реалізує продукцію — вирощує понад десять видів квітів та овочів. Серед них — петунії, колеуси, левиний зів, агератум, бегонії, а також солодкий перець і помідори.
«Попередні розрахунки показали, що можемо заробити понад 22 тис. грн на рік. Це за маржинальності в 38%. Але поки це лише теорія — як буде на практиці, побачимо», — пояснює Наталія Бардакова.
У Zero Waste School функції директора, маркетолога, фінансиста, рекламного менеджера та логіста виконують учні 9-х класів. Вони проходять тренінги, ведуть соцмережі, готують рекламні оголошення, навчаються на спеціальному курсі «Соціальне шкільне підприємництво».
Зараз підприємство планує здійснити ремонт шкільної теплиці на виручені від продажу рослин кошти. Але в планах також і невеликі мотиваційні подарунки для учасників проєкту.
«Ми думаємо, як заохочувати учнів: можливо, стипендії, можливо, вечірка чи поїздка. Головне — показати їм, що їхня праця важлива і має результат», — ділиться директорка.