Змістити фокус з війни на агронауку. Школярів навчають розумному землеробству

26 листопада 2023, 06:20 2017

Переживши окупацію та енергетичні блекаути, педагогічні коллективи шкіл Чернігівської, Житомирської та Хмельницької областей у березні 2023 року вирішили змістити фокус дітей з війни на науку шляхом закладання грядок на пришкільних ділянках. Першим кроком до цього був пошук насіннєвого партнера.

Об’єднати всі ці запити взялася Тетяна Лепеха, яка, пропрацювавши в компанії Green Cross Ukraine, мала контакти з різними постачальниками. Так з’явилася благодійна організація «Шкільний сад».

propData.content.image
Тетяна Лепеха, засновниця БО «Шкільний сад»

Педколективи шкіл звернулися за допомогою у вигляді закупівлі насіннєвого матеріалу в кількості, що дозволить засадити пришкільну територію та науково-дослідні ділянки і тим самим забезпечити овочевиий сегмент шкільних обідів, а також підтримати малозабезпечені сім’ї. 

Під час вибору насіння організація керувалася потребою гарантованого максимального врожаю, зважаючи на різну якість ґрунту в даних областях і непередбачуваність кліматичних умов. Тому свій вибір зупинили на насінні від нідерландської компанії ТОВ «Бейо Україна» та Record Agro. Загалом насіння було направлено до 12 шкіл (огірки, морква, перець, капуста, буряк, кавун, томати, редис, цибуля).

За словами керівника організації Алли Березанської, проєкт фінансувався з власних коштів БО «Шкільний сад», донатів від Klaas Koops SRK та знижок від постачальників насіння. Також було реалізовано доукомплектування шкіл необхідними садовими інструментами та висадження біорізноманіття у вигляді квітів.

propData.content.image
Алла Березанська, керівник БО «Шкільний сад»

Наша мета — розкрити для дітей всі можливості аграрного сектору, який дозволяє залучати людей з різними здібностями та інтересами. Ми прагнемо, щоб діти мали робочий кейс базових знань в агросфері, але з важливими нюансами — це екологічне землеробство, ознайомлення з новітніми технологіями та рішеннями в агросекторі, фінансова грамотність і вміння себе презентувати.

Загалом у перший сезон до проєкту було залучено 2723 сільських учнів, оброблено 4,32 га науково-дослідних ділянок та вирощено 10 тис. кг урожаю.

Окрім прямої роботи на грядках, школярі мали також навчальні лекції та семінари. «Цей досвід і зустрічі з фахівцями допомогли нам глибше усвідомити необхідність зменшення економічної уразливості сільських районів, особливо акцентуючи на школярах, завдяки реальній можливості підвищення їхньої освіченості у використанні того ресурсу, що вони мають, — землі», — зазначає Алла Березанська.

У деяких школах є свої теплиці, тому вони мають змогу долучитися до процесу вирощування продукції цілорічно.

«Це чудова можливість підвищити знання і навички дітей у сферах органічного землеробства та підприємництва. Вони можуть вирощувати ті ж тюльпани, потім навесні їх збувати, за кошти закуповувати насіння і знову планувати сезон. Це не про заробіток, це все про навчання», — акцентує Тетяна Лепеха.

У планах БО «Шкільний сад» і закладання садів. Уже навіть є домовленості про саджанці. Але в організації вважають, що цього недостатньо, і потенціал до розширення великий, оскільки навіть столичні школи вже хочуть долучитися до цієї ініціативи.

«Хочеться, щоб діти вчилися не лише вирощувати, а й переробляти продукцію. В країні зростає попит на кваліфікованих аграрних спеціалістів, ми відкриті для співпраці з компаніями, зацікавленими у підготовці молодих людей, які матимуть практичні знання та навички роботи», — резюмує керівник організації.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua