Думка: Основною причиною деградації ґрунтів є господарська діяльність людини

25 жовтня 2018, 09:00 2050

Деградація ґрунтів і пов’язані з нею порушення роботи екосистеми є одними з найактуальніших проблем у сучасному світі. Якщо людина «переступає поріг» екологічно допустимого навантаження на ґрунт, він деградує.

Таку думку висловив керівник агробіологічної лабораторії «Інституту здоров’я рослин», кандидат біологічних наук Володимир Конограй під час круглого столу «Деградація ґрунтів та шляхи їх очищення».

«Причиною може бути як винесення з ґрунту макро- та мікроелементів внаслідок сільськогосподарської діяльності, так і антропогенні забруднення. Сьогодні через ці процеси площі деградованих ґрунтів в Україні невпинно зростають», — відзначає Володимир Конограй.

«N. B.!» Деградация почв в Украине: точка отсчета к нулю

«Відновити деградовані землі дуже важко, але можливо. Передусім, потрібно налагодити моніторинг ґрунтів і розробити комплекс ґрунтоохоронних заходів. Для цього необхідно дослідити вміст макро- та мікроелементів у ґрунті, показники його кислотності та кількість гумусу. Лабораторний комплекс «Інституту здоров’я рослин» проводить дослідження ґрунту на найбільшу в Україні кількість показників. На основі результатів цих досліджень та польових виїздів на місцевість наші науковці розробляють рекомендації зі зменшення процесів деградації ґрунтів та підвищення рівня їхньої родючості», — зазначає керівник сервісно-аналітичного центру «Інституту здоров'я рослин» Ірина Перехрест.

Окрім цього, учасники круглого столу дійшли думки про необхідність розробки механізму відповідальності землевласників і землекористувачів за шкоду, яку вони наносять екології України.