Кулініч: Існуючі законопроекти про обіг земель не захистять від рейдерства

17 січня 2017, 09:49 1879

Законопроекти щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, зареєстровані у Верховній Раді у грудні 2016 року, не враховують проблему консолідації земель, що може спровокувати численні випадки рейдерства.

Таку думку висловив голова земельного підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, народний депутат Олег Кулініч, повідомляє прес-служба парламентарія.

«Чого саме у законопроектах немає, а повинно бути, — немає порядку консолідації земель. Потрібний механізм, який не дозволить рейдерам розбалансувати діяльність існуючих аграрних господарств. Інакше, викупивши земельну ділянку, розташовану посеред поля, рейдер отримає можливість заблокувати чи, принаймні, значно ускладнити використання всього поля. У свій час ми не дуже розумно подрібнили земельні масиви на безліч ділянок, тому разом з відкриттям ринку землі повинні визначити механізм формування нових масивів», — підкреслив депутат, коментуючи норми законопроектів № 5535 та № 5535-1.

Також, зі слів Олега Кулініча, в законопроектах немає норм, які б убезпечували від масової скупки сільськогосподарських земель транснаціональними компаніями.

Крім того, як вважає голова земельного підкомітету, законопроект № 5535 хоч і пропонує заборонити юридичній особі мати у власності більше 33% сільськогосподарських земель району, але дієвим запобіжником ця норма бути не може.

«Той, хто знайомий із структурою українських аграрних холдингів, знає, що господарства, які входять до них, у значній своїй частині, юридично абсолютно не пов’язані одне з іншим. Тому обійти зазначені обмеження великої проблеми не складе. Та і ніхто не забороняє одній людині бути засновником хоч тисячі юридичних осіб. В таких умовах користь від цієї норми невелика», — пояснив Олег Кулініч, зазначивши, що концентрація земель того чи іншого району в одних руках може нанести суттєву шкоду соціальній сфері села.

В той же час Олег Кулініч позитивно оцінює ініціативу авторів законопроекту № 5535  щодо вирішення питання безоплатної приватизації земельних ділянок.

«Сьогодні право на безоплатне одержання від держави земельної ділянки на практиці перетворилось у тіньовий ринок землі. Коли на папері ділянка передається у власність безоплатно, а її ціну (яка іноді становить тисячі доларів) чиновник спрямовує у власну кишеню. Законопроект пропонує залишити право на безоплатну приватизацію лише учасникам АТО. Цікава пропозиція, але не можу сказати, що вона є досконалою. Зокрема, право на безоплатну приватизацію доцільно залишити також за  громадянами, які користуються земельними ділянками з радянських часів, але до цього часу не приватизували їх», — вважає депутат.


Для довідки: у поточному скликанні ВРУ зареєстровані перші два законопроекти про обіг земель сільгосппризначення. Перший, № 5535, з’явився у Верховній Раді 13 грудня за авторством Олексія Мушака, Сергія Хланя, а також кількох інших депутатів. Автор альтернативного законопроекту № 5535-1 «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» від 28.12.2016 — Аркадій Корнацький.