Дослідження: Аграрії відчули перспективи розвитку

06 березня 2018, 12:53 3113

Опитування, проведене в лютому 2018 р., демонструє поліпшення сприйняття виробниками аграрного бізнес-клімату (АБК), який сягнув рівня 37,6 пунктів.

Як говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», респонденти відмітили зростання в доходах. Одночасно, виробники визначили високу впевненість в перспективному рівні виручки.

Разом з тим, результати засвідчують стабільне зростання оцінки поточного та перспективного розвитку бізнесу (розмір земельного банку, кількість техніки і т.д.), адже показник зріс з 11,4 пунктів в листопаді 2017 до 26 пунктів у лютому 2018 року.

«Позитивні настрої серед виробників можуть свідчити про їх готовність до інвестування у придбання більш сучасної техніки, машин, якісніших ЗЗР, насіння, збільшення земельного банку та/або стада. Послідовно, питання щодо впливу загальних політичних та економічних рамок отримали негативні оцінки», — повідомляють в асоціації.

Оцінки АБК в регіонах Центральної України та в західних регіонах мала загально-позитивний вплив на показник бізнес-клімату, досягши рівня 47,9 та 41,1 пуктів відповідно. Виробники з Південної України визначили АБК на рівні 27,6 пунктів. Найнижчі результати продемонстрували північно-східні області, а саме на рівні 25,4 пункти.

Зважаючи на масштаби виробництва, найвища оцінка АБК надана виробниками з земельним банком більше 5000 га  — на рівні 44,1 пункти. Додатково, виробники в структурах холдингів надали позитивну оцінку на рівні 41,4 пункти. Помітним стало значне поліпшення оцінки АБК виробниками з земельним банком до 5000 га — від 19,1 в листопаді 2017 року до 33,7 пунктів в лютому 2018 року.

Виробники продукції рослинництва надали значно вищі оцінки АБК — на рівні 40,2 пунктів, тваринництва — на рівні 28,5 пунктів, а виробники зі змішаним виробництвом — на рівні 37,1 пункти.

Годинник аграрного бізнес-клімату України демонструє оцінку поточної та перспективної бізнес-ситуації серед аграрних виробників.

АБК індикатор зріс загалом завдяки високій оцінці перспективи бізнесу, оскільки бізнес очікування ілюструють значно ліпші результати в порівнянні до попереднього дослідження: 43,4 та 34,7 пункти відповідно. Однак, показник поточої ситуації в бізнесі аграрних виробників дещо скоротився з 33,7 пунктів в листопаді 2017 року до поточного рівня в 31,9 пунктів.


Для довідки: Аграрний бізнес-клімат (АБК) був розроблений та впроваджений завдяки спільним зусиллям Німецько-українського агрополітичного діалогу (АПД) та асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) на базі німецького бізнес-клімату (ifo-Geschäftsklimaindex). Він розраховується три рази на рік, починаючи з 2015 року. АБК демонструє суб'єктивну оцінку 400 аграрних виробників щодо поточного стану умов господарювання та їх річної перспективи. АБК варіюється між значенням -100 (вкрай несприятливі умови), нейтральним значенням — 0, та до +100 (вкрай сприятливі умови). Починаючи з 2017 року, розрахунок АБК був удосконалений. Зокрема, АБК тепер розраховується тільки за першим питанням: за економічним станом аграрних виробників. Більш детальні запитання, стосовно бізнес-характеристик та макроекономічних умов, використовуються для пояснення результатів. Відповідно, АБК за всі періоди був перерахований за новою методологією, що призвело до стабільного зростання значень.