Бджолярі занепокоєні можливістю поширення кліща тропілелапса на території України

26 березня 2025, 16:51 44207

Зараз поширення кліща Tropilaelaps clareae на території України малоймовірне, проте, хоча цей паразит поки що не зареєстрований у країні, все ж таки бджільництво перебуває в зоні ризику.

Про це розповів професор аграрного університету Грузії Іраклій Джанашія під час міжнародної конференції з бджільництва, де обговорювалось багато актуальних питань бджолярства України та світу, зокрема й нова загроза для бджіл Грузії — кліщ Tropilaelaps clareae. 

Іраклій Джанашія припустив, що зараз поширення кліща тропілелапс на території України малоймовірне. Його біологія передбачає, що кліщ не може існувати більше 36 годин без контакту з розплодом. У Грузії, внаслідок теплих зим, у бджолиних сім’ях не буває безрозплідного періоду. Для України ж характерною особливістю зимівлі бджіл є безрозплідний період 1-3 місяці.

Зміна клімату, безсніжні теплі зими призводять до того, що безрозплідний період у гніздах бджіл значно скорочується. Особливо пильними потрібно бути пасічникам південних регіонів. 

«Глобалізація, безконтрольне ввезення бджіл на територію України — все це потенційні шляхи зараження тропілелапсом. Кліщ уже присутній в деяких країнах Європи та Азії, і його проникнення в Україну може бути лише питанням часу», — вважають науковці кафедри бджільництва НУБіП.

Які заходи допоможуть попередити поширення кліща: 

  • пильність: пасічникам слід уважно стежити за станом своїх пасік і звертати увагу на будь-які незвичайні симптоми у бджіл;
  • інформованість: важливо знати, як виглядає тропілелапс, і які симптоми він викликає, щоб вчасно розпізнати зараження;
  • профілактика: дотримання санітарних норм на пасіці, карантинні заходи для нових бджолосімей — це важливі кроки для запобігання зараженню;
  • тісна співпраця та обмін інформацією між пасічниками, ветеринарними службами та науковцями є ключовою для ефективної боротьби з потенційною загрозою.

Доцент кафедри бджільництва НУБіП України Ігор Головецький зазначає, що поява тропілелапса в Україні може мати катастрофічні наслідки для бджільництва. Вчасна поінформованість, підготовка та профілактичні заходи — найкращий спосіб захистити бджіл України від цього небезпечного паразита.