Аграрії попереджають: затримка повернення ПДВ відновить «нетиповий експорт»

26 серпня 2022, 08:00 3037

Відшкодування ПДВ в Україні під час експорту фактично досі не працює, що безпосередньо має негативний вплив на ціни агропродукції, доходи аграріїв та інвестиції у виробництво і логістику.

Наразі, враховуючи період, коли СЕА ПДВ не працювала, аграрії очікують на відшкодування за лютий-червень 2022 року, тобто за 5 місяців, повідомляють в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

Водночас ПДВ на імпорт та закупівлю ресурсів сплачується в повній мірі, в той час як зробити взаємозалік зі сформованим ПДВ кредитом неможливо. В результаті держава створює бар’єри для інвестицій і створення нових робочих місць, адже з оплачених коштів формується ПДВ кредит, який мав би враховуватися при розрахунку ПДВ і відшкодуваннях.

«Наслідком невідшкодування ПДВ є відсутність значної частини обігових коштів, на які могли розраховувати агровиробники. Наприклад, аграрії зараз могли б закупити зерновози, необхідні для перевезення на експорт збіжжя. З кожного авто потрібно заплатити понад 20% ПДВ, який мав би йти в розрахунок ПДВ кредиту. Як результат, на кожні 10 авто можна було б докуповувати ще 2 авто за рахунок відшкодування ПДВ. Водночас кожне додаткове авто — це 1-2 нові робочі місця для водіїв, сплачені податки з заробітної плати, додаткові валютні надходження та плюс до ВВП. Проте цього не відбувається через невідшкодування ПДВ», — пояснює генеральний директор УКАБ Роман Сластьон.

Якщо ситуація з відшкодуванням ПДВ експортерам найближчим часом не зміниться, то і без того складне становище аграріїв погіршиться. Особливо з огляду на те, що зараз триває сезон збирання врожаю поточного року, який незабаром сільгоспвиробники також почнуть відправляти на експорт.

«Це все в результаті може призвести до того, що реальний аграрний ПДВ буде продаватись на ринку із дисконтом, знову почнеться «нетиповий експорт». Заявки на відшкодування зменшаться, але і надходження ПДВ до державного бюджету суттєво впадуть», — пояснюють в асоціації.

УКАБ закликає владу якнайшвидше вирішити питання нормального адміністрування податку на додану вартість та відновлення відшкодування ПДВ для підтримки інвестицій в розвиток агросектору.