Учені винайшли фітнес-браслети для корів

05 грудня 2022, 18:02 3014

Використання інтелектуальних технологій для моніторингу здоров’я, репродуктивності, місцезнаходження та умов навколишнього середовища великої рогатої худоби може сприяти безпечності харчових продуктів та ефективності ланцюга поставок, але цей моніторинг збільшує витрати на енергію для промисловості, яка і без того є високою.

Щоб боротися з цим, дослідники, опублікувавши статтю в журналі iScience, розробили носимий розумний пристрій для корів, який вловлює кінетичну енергію, створювану навіть їхніми найменшими рухами, і використовує її для живлення технології «розумного ранчо». Про це пише dev.ua.

«На ранчо моніторинг інформації про навколишнє середовище та здоров’я великої рогатої худоби може допомогти запобігти захворюванням і підвищити ефективність розведення та управління пасовищами, — каже співавтор Зутао Чжан, дослідник енергетики з Південно-Західного університету Цзяотун у Китаї. — Ця інформація може містити в собі концентрацію кисню, температуру та вологість повітря, кількість фізичних вправ, репродуктивні цикли, захворювання та виробництво молока».

Як пише Eurekalert, «розумне ранчо» передбачає, що корови носять маленькі сенсорні пристрої навколо щиколоток і шиї, які живляться від усього, що вони роблять під час своїх звичайних занять на ранчо. 

«Є величезна кількість кінетичної енергії, яку можна зібрати під час щоденних рухів великої рогатої худоби, таких як ходьба, біг і навіть рухи шиєю», — каже співавтор Яцзя Пан, також дослідник енергетики з Південно-Західного університету Цзяотун.  

Після захоплення енергія зберігається в літієвій батареї та використовується для живлення пристрою.

«Наш збирач кінетичної енергії спеціально збирає кінетичну енергію слабкого руху», — каже Чжан. Конструкція унікальна, оскільки містить механізм посилення руху, який використовує магніти та маятник для посилення невеликих рухів корів.

Чжан сподівається, що впровадження інтелектуальних технологій на ранчо стане частиною більших зусиль із покращення світових продовольчих систем. «З розвитком технології 5G та інтернету речей робота всього промислового ланцюга харчової системи стає більш розумною та прозорою», — каже він.

Чжан і його колеги також протестували пристрої на людях і виявили, що легкої пробіжки достатньо для вимірювання температури в пристрої. Дослідники бачать майбутнє застосування в моніторингу спорту, охороні здоров’я, розумному домі та створенні людських бездротових сенсорних мереж.

«Кінетична енергія присутня скрізь у навколишньому середовищі — листя, що коливаються на вітрі, рух людей і тварин, коливання хвиль, обертання Землі — всі ці явища містять багато кінетичної енергії, — каже Чжан, — ми маємо не дати цій енергії пропасти даремно».