За підрахунками УКАБ, сільгоспвиробникам доцільно проводити посівну, якщо є покриття змінних витрат, навіть якщо є збитковість.
«Якщо взяти структуру собівартості, до постійних витрат належать: орендна плата в межах 100-150 $/га, заробітна плата, загальновиробничі та адміністративні витрати. Власне, в підсумку виходимо на 300-400 $/га постійних витрат. І економічно доцільно, якщо хоча б частина цих витрат покривається за рахунок урожаю, тоді сенс сіяти є», — пояснює Роман Сластьон.
За його словами, що наразі фінансування у аграріїв обмежене, і очевидно, що буде скорочення внесення добрив, економія на ЗЗР, зменшення кількості обробок.
Він додає, що найкритичніше питання стоїть із пільговоим кредитуванням сільгоспвиробників у 2023 році. Без належного фінансування посівна кампанія може не відбутися в необхідних масштабах.
«Згідно відповідних постанов КМУ пільгове кредитування видавалося строком до 12 місяців та в сумі до 90 млн грн на суб’єкта господарювання. Тобто якщо воно не буде продовжене, близько 38 млрд грн кредитів сільгоспвиробники мусять повернути ще до завершення сівби, і це в той час, коли агропідприємствам необхідно додатково близько 40 млрд грн для забезпечення посівної-2023. За відсутності цих коштів скорочення посівів може скласти 5-5,5 млн га», — прогнозує Роман Сластьон.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua