Про це повідомляють експерти інформаційного сервісу «Інфо-Шувар».
«Потреба в імпортній моркві у нас виникає не часто, як правило, лише наприкінці неврожайного сезону, або коли фермери створюють штучний дефіцит, стримуючи продажі в надії «нагнати» ціну. «Вікно» для імпорту восени цього року з«явилось раптово в період так званого міжсезоння: збирання ранньої та середньої моркви в південних та центральних регіонах України закінчилось передчасно, викопувати пізню моркву господарства Західних областей почнуть вже за 3-4 тижні», — розповідає керівник департаменту «Маркетинг-аналітика» ОРСП «Шувар» Тетяна Гетьман.
До того ж, за її словами, морква цього року дійсно дорога, з кінця минулого сезону і до сьогоднішнього дня вона стабільно є найдорожчою позицією серед всіх овочів «борщового» набору.
«Це створює враження про можливий дефіцит місцевої продукції, тому, імпортери постійно знаходяться на «низькому старті». Але насправді поточні ціни не є дуже привабливими для масового імпорту, а з початком масового збирання врожаю пізньої моркви слід очікувати різкого падіння ціни. Зазвичай, саме в жовтні та листопаді ціни на українську моркву досягають мінімальних показників. Це досить небезпечний момент для імпортерів», — додала експерт.
За даними моніторингу »Інфо-Шувар», в перші 2 місяці сезону 2018/2019, середня ціна на моркву в Україні перевищила показники аналогічного періоду минулого року в 1,5 рази. В середині липня поточного року українська морква коштувала 17-18 грн/кг. З другої половини липня, морква в Україні постійно дешевшає, хоча, поточні ціни на 30% вищі від цін в першій половині вересня 2017 року.
«Високі ціни на моркву тримають в тонусі українських імпортерів ще з весни, але початок імпорту у вересні, на мою думку, пов'язаний передусім із погодою. Сьогодні основні поставки моркви все ще відбуваються з центральних та південних регіонів України, там останніми днями збиранню врожаю дуже перешкоджають дощі», — пояснив категорійний менеджер напрямку «овочі та фрукти» роздрібної мережі «Варус» Євген Шаботенко
Через таку ситуацію, пропозиція на ринку зменшилась, створивши умови для тимчасового зростання ціни.
«Імпортери одразу зреагували на це, але я впевнений, як тільки у вказаних регіонах погода налагодиться, імрортна морква втратить конкурентоспроможність на ринку України», — прогнозує експерт.
За даними експерта, на сьогодні собівартість якісної білоруської моркви на ринку України становить близько 8,0 грн/кг. Українські господарства пропонують моркву високої якості по 7,0-8,5 грн/кг.
Для довідки: згідно з даними Держстату, Україна збирає 850-900 тис. т моркви щорічно. Цей обсяг майже повністю розподіляється на внутрішньому ринку країни. Міжнародна торгівля морквою в Україні слабо розвинута: за останні 3 сезони найбільший обсяг експорту склав не більше 2 тис. т, приблизно стільки ж ми імпортуємо моркви за весь сезон.