В Селекційно-генетичному інституті та мережі його дослідних господарств стартував сезон проведення Днів відкритих дверей, в межах яких кожен охочий аграрій може завітати у зручний час на демонстраційний полігон інституту в Одесі або приїхати до господарств і ознайомитись із сортами озимої м’якої та твердої пшениці, сортами ярого та озимого ячменю різних груп використання.
Науковці відзначають, що сьогодні українських сільгоспвиробників турбує не лише питання експорту зернових, але й наявність необхідної кількості високоякісного насіння озимих під посів урожаю-2023.
Внаслідок війни росії проти України зазнали пошкоджень об’єкти наукової інфраструктури НААН, розташовані у Херсоні, Харкові, Сумах, Чернігові та Київській області. Частина з них і нині знаходиться на окупованих територіях. Сьогодні Селекційно-генетичний інститут НААН і мережа його дослідних господарств залишаються чи не єдиним діючим острівцем науки на півдні, що може забезпечити агровиробників якісним та доступним насінням вітчизняної селекції необхідних репродукцій.
За словами директора Селекційно-генетичного інституту Вячеслава Соколова, сорт і насіння стають найбільш доступним і ефективним засобом забезпечення сільгоспвиробництва, адже кожен новий сорт і сортозаміна може дати 15-20% додаткового врожаю, а сортооновлення високоякісним сортовим насінням високих репродукцій забезпечує ще 10-15% урожаю зернових культур.
«Всього в Державному реєстрі України рекомендовано до поширення 63 сорти озимої м’якої пшениці. Кожний рік Селекційно-генетичний інститут реєструє 3-5 нових, ще більш досконалих сортів. Наприклад, для чіткої орієнтації виробників у виборі сорту проведена їхня класифікація за реакцією на агрофон та провідними ознаками і властивостями», — зазначає Вячеслав Соколов.
Так, для середніх і низьких агрофонів науковці рекомендують групу високорослих сортів напівінтенсивного типу: Пилипівка, Журавка одеська, Місія одеська, Нива одеська та нові сорти Покровська та Спадщина одеська. Група сортів інтенсивного типу універсального використання представлена 27 сортами з різною позитивною реакцією на агрофон: з більш високою реакцією, кращі сорти — Мудрість одеська, Катруся одеська, Оранта одеська, Октава одеська, Перспектива одеська та ряд нових сортів — Основа одеська, Вигода одеська, Удача одеська.
«Найбільш вагомим досягненням СГІ є сорти екстрасильної пшениці, які за хлібопекарськими якостями знаходяться на рівні кращих світових досягнень ярої канадської пшениці — Зиск, Гладь, Вагома, Мудрість одеська, Кантата одеська, Октава одеська, Оптима одеська. В умовах змін клімату великого значення набувають і ранньостиглі сорти — Кругозір, Фортеця, Манера одеська, Основа одеська, Довіра одеська, які уникають найбільш згубних посушливих умов і розвантажують збирання урожаю. В сортименті СГІ є сорти, за морфологією схожі на європейські, але з більш високою продуктивністю та адаптовані до місцевих умов; сорти з комплексним імунітетом; сорти напівкарликового типу», — додає Вячеслав Соколов.
Графік проведення Днів відкритих дверей: