На початку цвітіння і до наливання зерна соя найбільше потребує живлення

18 травня 2025, 11:15 354

Соя активно використовує поживні речовини, накопичені у сім’ядолях, на перших етапах розвитку. Пізніше, до моменту цвітіння, культура отримує з ґрунту лише 5-15% від загальної потреби в макро- та мікроелементах. Основне споживання відбувається на початку цвітіння до фази наливання зерна. Саме в цей період сої необхідні всі елементи живлення.

Про це AgroPortal.ua розповів менеджер із розвитку агротехнологій у Центральному регіоні компанії LNZ Group Сергій Іванюк.

propData.content.image
Сергій Іванюк, менеджер із розвитку агротехнологій у Центральному регіоні компанії LNZ Group

Потреба в окремих елементах живлення змінюється відповідно до клімату, типу ґрунту, особливостей сорту культури, цільової врожайності та агротехнічних прийомів. Основу живлення сої становлять такі макроелементи: азот, фосфор, калій, сірка, кальцій та магній. 

Фахівець розповідає, що азот — ключовий для формування врожаю. Калій впливає на фотосинтез, водний баланс, імунітет рослин, сприяє формуванню бульбочок, підвищує врожайність, масу насіння та вміст білка. Фосфор, хоч і потрібен у менших дозах, ніж азот і калій, проте критично необхідний на ранніх стадіях. Сірка необхідна протягом усієї вегетації, особливо у першій половині, вона покращує засвоєння азоту. Магній активує фотосинтез, обмін речовин, переміщення фосфору, дихання, а також синтез білка. Кальцій важливий для формування кореневої системи, структури стебел, продовжує фази наливання насіння та забезпечує проростання пилку.

«Серед мікроелементів особливу роль відіграють: бор — необхідний від початку й до кінця вегетації. Його дефіцит уповільнює ріст коренів. Марганець активує окисно-відновні процеси, покращує засвоєння нітратного та молекулярного азоту, фотосинтез і розвиток коренів. Молібден потрібен для утворення хлорофілу, синтезу білків і вітамінів, а також для ефективної азотфіксації. Його нестача проявляється у відмиранні нижніх листків, зупинці росту та почервонінні молодих рослин. Кобальт забезпечує засвоєння азоту, активізує дихальні та енергетичні процеси, а також позитивно впливає на розвиток бульбочкових бактерій. Його дефіцит частіше спостерігається на піщаних і торф’яних ґрунтах. Цинк особливо актуальний для легких, малогумусних ґрунтів з високим рН», — пояснив Сергій Іванюк.

У фазі початкового розвитку  рослин доцільним буде внесення біостимулятора DEFENDA Аско Гумат (0,5–1,0 л/га). Це рідкий висококонцентрований препарат широкого спектру дії. Унікальні біохімічі компоненти добрива покращують стійкість рослин до стресових умов, стимулюють ріст коренів і вегетативної маси, поліпшують вологозабезпечення та поглинання поживних речовин.

На етапі бутонізації або на початку цвітіння для забезпечення повноцінного росту та стабільного розвитку рослин живлення слід підкоригувати за допомогою комплексу: DEFENDA Бор (1,0 л/га) + DEFENDA Мікро (0,5 л/га) + DEFENDA Аміно (1,0 л/га).


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua