Моніторинг полів: як справитися з наслідками заморозків і підготуватися до шкідників

12 травня 2025, 06:40 748

Мінливі погодні умови цієї весни вплинули на хід посівної і плани аграріїв, адже через надмірні заморозки в кінці квітня та на початку травня, деякі посіви доведеться пересівати.

Вивести рослини зі стресу: що варто зробити

Менеджер із розвитку технологій в Південно-східному регіоні LNZ Group, Сергій Корнюшенко розповідає, що у деяких районах Донецької, Дніпропетровської та Запорізької області квітучий ріпак потрапив під заморозки та був сильно пошкоджений. Особливо така ситуація характерна в регіонах, де температура опускалася до -6 С. Однозначно ці площі доведеться пересівати. 

Також постраждали ранні посіви соняшнику, кукурудзи, пшениці, ярого ячменю

propData.content.image
Сергій Корнюшенко, менеджер із розвитку технологій в Південно-східному регіоні LNZ Group

При частковому пошкодженні кукурудзи сільгоспвиробники залишатимуть посіви і намагатимуться «витягти» рослини. Шанси є, приміром якщо в кукурудзи було три листка і вони вимерзли, але точка росту залишилась живою, то після відновлення вегетації з появою першого листка можна дати амінокислоти, які стимулюють швидше відновлення рослин. Це варто зробити через 7-10 днів після відновлення вегетації, раніше немає сенсу, адже рослина їх не сприйме. Потрібно щоб хоча б трохи наросла листова маса і щоб рослина почала працювати від своєї кореневої системи.

Шкідники: які препарати варто мати в запасі

Він також радить провести позакореневе живлення рослин. Вибір добрив залежатиме від стану розвитку рослини на момент стресу або азотно-фосфорні, або фосфорно-калійні.

У Південно-східному регіоні аграрії збираються пересівати пошкоджені посіви соняшником, просом, сорго або ще є варіант — гречки, або ж лишатимуть під паром під майбутній посів озимої пшениці. Для кукурудзи в цих регіонах вже закінчилися строки посіву.

Сергій Корнюшенко розповідає, що вже зараз на сходах соняшнику проявляється мідляк піщаний. У подальшому на кукурудзі і соняшнику проявляться різні види совок

propData.content.image
Сергій Корнюшенко, менеджер із розвитку технологій в Південно-східному регіоні LNZ Group

У минулому році у посівах були вогнівки і совки, а оскільки зима була доволі м’якою, тобто сприятливою для перезимівлі шкідників, ми матимемо зовсім скоро вихід совок. По пшениці важко щось прогнозувати, все залежить від подальших погодних умов: якщо пройдуть дощі, це сповільнить вихід шкідників, якщо буде сухо і тепло, то з’явиться тля, кліщі. Не забуваємо, що в минулому році був сплеск трипси і в подальшому не виключаємо, що він буде присутній.

Він додає, що період виходу шкідників буде розтягнутий. Також спостерігається зміщення температурного режиму відносно минулого року на тиждень-півтора раніше, тому сплеск шкідників може бути раптовим, все залежить від подальших температур. Тож фахівець радить аграріям завчасно придбати інсектициди для боротьби з поширеними шкідниками. 

Зокрема від всіх видів кліщів Сергій Корнюшенко рекомендує препарат DEFENDA Миральд. Це високоселективний контактний акарицид, який повністю знищує усі рухомі стадії розвитку кліща (личинки, німфи, імаго). 

Проти совок ефективно спрацює Системний інсектицид для боротьби з личинками лускокрилих шкідників DEFENDA Кайрос. Він забезпечує швидкий «нокаут»-ефект та безпечний для ентомофагів і запилювачів.

Щодо інших шкідників — варто працювати системними препаратами як Турбо, Престо.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua