Світові ціни на пшеницю знаходяться під тиском значної пропозиції чорноморської пшениці, передусім російської, активізації експорту з рф у березні, продовження дії зернового коридору з України та покращення погоди у США та ЄС.
Як пише GrainTrade, найбільше це впливає на ціни європейської пшениці, які протягом двох тижнів після «ведмежого» звіту WASDE впали на 13%, а за місяць — на 15%. Водночас ф’ючерси на американську пшеницю стабілізувалися після падіння, а яра та тверда озима пшениця за останні 2 тижні навіть додала в ціні.
Експорт пшениці з ЄС за тиждень виріс на 58%, до 329 тис. т, а загалом за 8,5 місяців сезону склав 22,1 млн. т, або 60% від прогнозу USDA. Розуміння того, що експортувати прогнозовані 30 млн т навряд чи вдасться, посилює тиск на котирування європейської пшениці, яка залишається найдорожчою на ринку. Можливо, різке падіння цін посилить попит на європейське зерно.
Пшеничні котирування 21 березня впали:
Рішення про продовження дії зернової угоди не вплинуло на котирування, оскільки Україна майже вичерпала експортний потенціал, відвантаживши 12,3 млн т пшениці з прогнозованих USDA 13,5 млн т.
Закупівельні ціни на пшеницю в Україні залишаються на низькому рівні 200-210 $/т на тлі слабкого експортного попиту та затримки заходів судів до портів.
За оцінками агенції StoneX, рф у березні збільшить порівняно з лютим експорт зерна на 37% — з 3,5 до 4,8 млн т, зокрема пшениці — з 2,9 до 4,2 млн т. За даними Росстату, запаси пшениці на 1 березня складали 17,3 млн т, що в 1,6 раза перевищує торішній показник.
Підтримати світові ціни на пшеницю найближчим часом можуть новини про збір урожаю в Індії та прогнози виробництва для України та рф.
Мінагрополітики України прогнозує зменшення урожаю пшениці у 2023 р. до 16,6 млн т (21 млн т у 2022 р. та 31 млн т у 2021 р.) внаслідок скорочення площ сівби та несприятливої погоди восени.