На тлі посухи в Азії світові ціни на рис, який є основним продуктом харчування для 3 млрд з 7,8 млрд людей на Землі, досягли майже 15-річного максимуму.
Про це повідомляє Асоціація експортерів рису Таїланду.
Відзначається, що білий тайський рис, який є орієнтиром для азійських експортерів, у середу подорожчав до $648/т, що на 50% більше, ніж у серпні 2022 року.
Стрімке зростання цін на рис почалося в липні після того, як ООН оголосила про відновлення після 7-річної перерви явища Ель-Ніньйо — зміни температури поверхні океану, що призводить до посух. За прогнозами, явище триватиме щонайменше до кінця 2023 року. На ціни також вплинуло рішення Індії заборонити експорт 80% рису (крім басматі) з метою стримування внутрішніх цін.
За даними МСГ США, у 2022/23 році Індія забезпечила 40,5% світового експорту рису, посівши перше місце серед 100 країн світу.
29 липня Міністерство економіки ОАЕ оголосило про тимчасове (на 4 місяці) призупинення експорту та реекспорту всіх сортів рису з метою забезпечення внутрішнього ринку. Того ж дня росія заборонила експорт рису до 31 грудня 2023 року.
Другий за величиною експортер рису в світі (15,3% за даними USDA) — Таїланд — поки що не обмежив експорт, але закликав своїх фермерів скоротити площі посіву рису через зменшення кількості опадів, які поточного сезону були на 40% меншими за норму, оскільки для вирощування 1 кг рису необхідно 2500 л води.