Міжвідомча комісія Казахстану з питань зовнішньоторговельної політики та участі в економічних організаціях ухвалила рішення про заборону експорту ріпчастої цибулі терміном на 3 місяці.
Таке рішення ухвалено, щоб запобігти масовому вивезенню цибулі з Казахстану та стабілізувати ціни на неї, говориться у повідомленні Міністерства сільського господарства Республіки Казахстан.
«Ажіотажний попит третіх країн на казахстанську цибулю пов’язаний із природними катаклізмами в Пакистані — одному з найбільших виробників цибулі в Азії та світі. Повені в цій країні спровокували загальносвітове зростання цін на цибулю, у тому числі й на ринку нашої республіки.
Додатковий тиск на вартість — сильні морози в південних регіонах Казахстану, а також в Узбекистані, де великий обсяг продукції був зіпсований. Основні виробники цибулі тепер активно імпортують казахстанський продукт», — пояснили міністерстві.
За даними Бюро національної статистики Казахстану, у 2022 році врожай цибулі ріпчастої в країні склав 1,1 млн т, при цьому річний обсяг внутрішнього споживання становить близько 315 тис. т, тобто майже у 3,5 раза менше.
Наразі підтверджені запаси цибулі в Казахстані становлять 152,4 тис. т, або лише 14% від загального обсягу торішнього врожаю. Цих обсягів достатньо до нових урожаїв, тому введені обмеження на експорт виключають ризики з вивезення всієї цибулі, що залишилася, з Казахстану.
Зазначається, що Узбекистан і Таджикистан вже ухвалили обмеження на експорт цибулі у своїх країнах.