Світові ціни на продовольчі товари піднялися в листопаді до найвищого рівня з квітня 2023 року, збільшившись на 0,5% порівняно з жовтнем через різке зростання міжнародних котирувань рослинної олії.
Як говориться у повідомленні Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), індекс продовольчих цін у листопаді становив у середньому 127,5 пункта, що на 5,7% більше, ніж рік тому, але все ще на 20,4% нижче свого піку в березні 2022 року.
Індекс цін на рослинну олію ФАО зріс на 7,5% в листопаді порівняно з жовтнем, ставши другим великим зростанням за два місяці та на 32% вище рівня минулого року. Світові ціни на пальмову олію ще більше зросли на тлі побоювань щодо нижчого, ніж очікувалося, виробництва через надмірну кількість опадів у Південно-Східній Азії. Світові ціни на соєву олію зросли через світовий імпортний попит, тоді як котирування на ріпакову та соняшникову олії зросли, оскільки перспективи глобальної пропозиції вплинули на відповідні ринки.
Індекс цін на молочні продукти зберіг свою висхідну траєкторію в листопаді, збільшившись на 0,6% порівняно з жовтнем, завдяки відновленню глобального попиту на імпорт незбираного сухого молока. Ціни на вершкове масло досягли нового рекордного рівня на тлі високого попиту та обмежених запасів у Західній Європі, тоді як ціни на сир зросли через обмежену експортну доступність.
Водночас індекс цін на зернові впав на 2,7%, що на 8,0% менше, ніж роком раніше. Світові ціни на пшеницю знизилися через слабкий міжнародний імпортний попит і збільшення постачань внаслідок поточних жнив у Південній півкулі. Світові ціни на кукурудзу залишалися стабільними, оскільки високий внутрішній попит у Бразилії та Мексиці на постачання із США компенсувався сприятливою погодою в Південній Америці, скороченням попиту на постачання з України та сезонним тиском від поточного збору врожаю в США. Індекс цін на рис знизився на 4,0% в листопаді через посилення ринкової конкуренції, тиск зі збору врожаю та коливання валют.
Індекс цін на цукор ФАО знизився на 2,4% з жовтня під впливом початку сезону переробки в Індії та Таїланді та зменшив занепокоєння щодо перспектив урожаю цукрової тростини наступного року в Бразилії, де нещодавні дощі покращили вологість ґрунту.
Індекс цін на м’ясо ФАО знизився на 0,8% в листопаді здебільшого через зниження котирувань на м’ясо свинини в ЄС, що віддзеркалює велику пропозицію та стабільно низький глобальний і внутрішній попит. Світові ціни на баранину та м’ясо птиці дещо впали, тоді як міжнародні котирування на яловичину залишилися стабільними, причому підвищення бразильських експортних цін компенсувалося нижчими цінами в Австралії.