ФАО про ціни на продовольство: м'ясо дешевшає сьомий місяць поспіль

02 лютого 2024, 16:16 1362

Базовий показник світових цін на продовольчі товари в січні знову дещо скоротився, головним чином внаслідок зниження цін на зернові та м'ясо, що з лишком компенсувало зростання цін на цукор.

Про це йдеться в повідомленні Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй (ФАО). 

Так, середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО в січні становило 118 пунктів, що на 1% нижче за рівень грудня і на 10,4% нижче відповідного показника за той самий період минулого року. 

Значення індексу цін на зернові ФАО порівняно з попереднім місяцем знизилося на 2,2%. Було зафіксовано зниження світових експортних цін на пшеницю, зумовлене гострою конкуренцією між експортерами та появою на ринку нового врожаю з країн Південної півкулі, водночас світові експортні ціни на кукурудзу різко знизилися під впливом поліпшення стану посівів і початку збиральної кампанії в Аргентині, а також у зв'язку зі збільшенням пропозиції в США. Світові котирування рису, навпаки, в січні зросли на 1,2%, що зумовлено активним експортним попитом на високоякісні індійські сорти рису з Таїланду і Пакистану та додатковими закупівлями з боку Індонезії.

Значення індексу цін на рослинні олії ФАО в січні збільшилося незначно та лише на 0,1% перевищує грудневий показник, але все ще на 12,8% нижче за відповідне значення, зафіксоване в січні минулого року: помірне зростання світових цін на пальмову та соняшникову олії перекрило зниження цін на соєву та ріпакову олії. Підвищення світових цін на пальмову олію було зумовлене сезонним скороченням виробництва в ключових країнах-виробниках і занепокоєнням через наслідки несприятливих погодних умов у Малайзії. Світові ціни на соняшникову олію також зросли, що було зумовлено збільшенням імпортного попиту. Світові ціни на соєву і ріпакову олії, навпаки, знизилися через прогнозовану значну пропозицію з боку Південної Америки і збереження великих запасів на ринках Європи відповідно.

Значення індексу цін на молочну продукцію ФАО практично не змінилося порівняно з переглянутим значенням за грудень і виявилося на 17,8% нижчим за відповідний показник минулого року. У січні світові котирування вершкового масла і незбираного сухого молока зросли головним чином під впливом зростання попиту з боку країн Азії, практично повністю перекривши зниження котирувань знежиреного сухого молока і сиру.

Значення індексу цін на м'ясо ФАО продовжило знижуватися сьомий місяць поспіль, скоротившись на 1,4% порівняно з груднем: значний обсяг пропозиції з боку провідних країн-експортерів став причиною зниження світових цін на м'ясо птиці, яловичину і свинину. Міжнародні ціни на баранину, навпаки, зросли у зв'язку з високим імпортним попитом у світі та зниженням чисельності поголів'я забійних тварин в Океанії.

У січні значення індексу цін на цукор ФАО підвищилося на 0,8% порівняно з минулим місяцем, що зумовлено зростанням занепокоєння у зв'язку із нижчим за середній рівнем опадів у Бразилії та відповідними можливими наслідками для врожаю цукрової тростини, збиральна кампанія якої почнеться у квітні, у сукупності з несприятливими прогнозами щодо обсягу виробництва в Таїланді та Індії.