Українські аграрії просять у влади «кредити виживання»

22 жовтня 2023, 08:00 2987

Аграрії закликають владу залишити пільгове фінансування галузі, повернути кредитну ставку 5% замість поточних 13% за програмою «5-7-9%», а також збільшити ліміти кредитування до оптимальної позначки у 150 млн грн.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», яка разом з іншими профільними об’єднаннями ініціювала обговорення проблеми. 

Фахівці зазначили, що в агросекторі склалася критична ситуація щодо фінансових результатів діяльності у 2023 році. За попередніми розрахунками, збитки галузі рослинництва складуть не менше $3 млрд, велика частина підприємств збанкрутують. Основні причини — блокада Чорного моря та дорога логістика. Погіршує ситуацію здорожчання пального, агрохімікатів, запчастин, що призвело до підвищення собівартості на тлі зниження закупівельних цін. 

Представники аграрних асоціацій розуміють, що держава сьогодні не може повною мірою забезпечити агросектор, адже в країні триває війна, і бюджет спрямований на потреби військових, але одностайно погоджуються, що виходом із кризової ситуації агросектору можуть стати пільгові умови кредитування програми «5-7-9%».

На думку генерального директора УКАБ Олега Хоменка, цього року ситуація з обіговими коштами в галузі є більш критичною для сектору — як для малих підприємців, так і для великих. 

Олег Хоменко, гендиректор УКАБ

Якщо порівнювати з минулим роком, то станом на середину літа 2022 року все виглядало не так катастрофічно. Наразі ми можемо спостерігати кумулятивний ефект, коли проблеми накопичуються одна за одною, створюючи ситуацію, подібну до снігової лавини: аграрії намагаються функціонувати на межі своїх можливостей.

І додав, що сільгоспвиробники не просять гроші на безповоротній основі, більшість фермерів повертають ці кошти, маючи надію у випадку критичності ситуації знову скористатися програмою в майбутньому. Тож потрібне не лише продовження кредитної підтримки, а й розширення лімітів та зменшення відсоткових ставок до 5%.

Директор ГО «Всеукраїнський аграрний форум» Марія Дідух зазначила, що агросектор збитковий вперше за 20 років. Були часи, коли рентабельність пшениці падала до 1%, але виробництво соняшнику ніколи не було збитковим. І це при тому, що цьогоріч сприятливі погодні умови підтримали агровиробництво. 

Марія Дідух, директор ГО «Всеукраїнський аграрний форум»

Минулої осені були зменшені посівні площі озимини, але завдяки погоді отримали нормальний валовий збір. Наступного року ще зменшаться посівні площі. Аграрії економлять на добривах та техніці, що дасть негативний ефект по накопичувальній системі, валовий збір суттєво зменшиться. Пересічному українцю їжі вистачить. Але питання експорту стане ще гостріше, надходження валютної виручки в Україну не буде. З початком повномасштабного вторгнення ми просили програму «5-7-9%» як «кредити довіри», але тепер просимо «кредити виживання» зі зниженими ставками і збільшеними лімітами.