Показник EBITDA великих агрохолдингів України знизився у 2022 р. проти попереднього року більше ніж у 4 рази: якщо у 2021 р. він складав 857 $/га, то у 2022 р. знизився до рівня 207 $/га.
Про це свідчать результати дослідження про вплив війни на прибутки агропідприємств, проведеного проєктом Agrohub Benchmarking.
Зазначається, що інший важливий показник ефективності бізнесу — рентабельність оборотного капіталу — демонструє зниження у 4,8 раза: 91% у 2021 р. проти 19% у 2022 р.
Серед основних причин такого зменшення рентабельності в агросекторі аналітики виділяють здорожчання ресурсів і зниження цін на агропродукцію. Саме ці фактори в купі зі складнощами логістики та збуту несуть найбільші фінансові ризики для аграріїв, і це продовжується в поточному році.
«Щодо першого фактору, то змінилася структура витрат агрокомпаній, оскільки зросли ціни на певні ресурси. Тепер на добрива підприємства витрачають майже вдвічі більше — ця стаття витрат збільшилася на 94% у сезоні-2022 порівняно з попереднім 2021 р. Ця тенденція пов’язана не лише з повномасштабною війною — стрімке зростання вартості добрив розпочалося ще під час пандемії коронавірусу, проте з війною, серед інших ускладнюючих факторів, ситуація стала критичнішою», — пояснюють експерти.
Ціни на паливо теж суттєво зросли: вони у сезоні-2022 на 70% вищі за ціни 2021 р. Можна виділити й здорожчання інших ресурсів, таких як ЗЗР і запасні частини, проте зміна їхніх цін не така критична. Втім, загалом через економію ресурсів агропідприємства суттєво знизили кількість техоперацій у полі.
Окрім цього, за рік повномасштабної війни знизилися ціни на основні агрокультури, такі як пшениця, соняшник, кукурудза та соя. Ситуація ускладнюється суттєвим розривом між внутрішніми та світовими цінами, що змушує виробників нести додаткові витрати під час збуту.
Водночас ризики погодних умов, з якими кожного року доводиться боротись виробникам, також ніхто не скасовував: пізня весна, затяжні осінні дощі та теплий кінець року 2022, що змусив відтягувати збирання кукурудзи, не були сприятливими для прибутковості господарств.
«Загалом у сезоні-2022 констатуємо суттєве зниження ефективності та підвищення ризиковості ведення агробізнесу. Всі ризики лягають на плечі агрохолдингів. І до прогнозованих ризиків зростання цін на ресурси додається велика кількість нерегульованих ризиків, таких як несприятливі кліматичні умови чи невизначеність із експортом. Також результати нашого дослідження свідчать про те, що компанії намагаються пристосуватися до нових умов і навіть внести зміни до структури посівних площ», — коментує керівниця напряму Agrohub Benchmarking Оксана Боброва.
Уточнюється, що дослідження Agrohub базується на основі даних, отриманих від великих агрохолдингів, які обробляють 1,9 млн га. Період проведення 1 хвилі дослідження — 15 січня – 31 березня 2023 р.