Темпи реалізації аграрної продукції сезону 2024 року, порівняно з 2023, були значно вищими, особливо це стосується кукурудзи і соняшнику.
Про це свідчать результати двох хвиль досліджень Agrohub показників ефективності та результативності вирощування основних агрокультур сезону 2024, повідомляє пресслужба компанії.
Зазначається, що на момент проведення першої хвилі дослідження (кінець січня 2025 року), відсоток реалізації зазначених культур становив більше 60%, тоді як на кінець січня 2024 року реалізували лише 25% кукурудзи та 27% соняшнику.
«Зокрема, соняшник був реалізований майже повністю — через скорочення його частки в структурі посівів та високий попит з боку переробної промисловості, а також збільшення кількості маслоекстракційних заводів. Для експортно-орієнтованих культур важливу роль у формуванні темпів реалізації відіграє стабільний морський експортний коридор — попри загрози та обстріли портової інфраструктури, він залишається найефективнішим каналом реалізації продукції», — констатують аналітики.
Позитивна цінова ситуація, на їх думку, стала основним фактором зростання прибутковості агровиробництва у 2024 році. У багатьох культур знизилася точка беззбитковості, а показники рентабельності зросли. За підсумками сезону 2024, середній прогнозний показник EBITDA склав 402 $/га, що перевищує торішній прогнозний рівень — 94 $/га. Розрахунок охоплює шість основних культур: озиму пшеницю, озимий ріпак, озимий ячмінь, соняшник, кукурудзу та сою.
Фахівці пояснюють, що прогнозний показник EBITDA — це очікувана оцінка прибутковості на гектар, розрахована на основі актуальних цін реалізації вже проданої продукції та прогнозних цін на залишки. Оскільки частина урожаю на момент збору даних ще не була реалізована, для розрахунку використовуються як ціни фактичної реалізації, так і очікувані ціни реалізації залишків. На відміну від фактичного EBITDA, який формується лише після повної реалізації урожаю й отримання всіх доходів і витрат, прогнозний показник дає орієнтир для стратегічного планування, але може змінюватися залежно від ринкової ситуації.
Серед культур із найбільш очікуваною прибутковістю сезону — соняшник, кукурудза і ріпак, порахували експерти. Незважаючи на те, що в сезоні 2024 урожайність по досліджуваних культурах знизилася, позитивна динаміка цін протягом 2024 року дозволила не лише утримати, але і підвищити рентабельність культур. Основною причиною зниження урожайності стала посуха та спека в центральних, південних і східних регіонах. Температура ґрунту влітку сягала понад +60°C, локальні дощі не змогли врятувати ситуацію. На заході, де традиційно більше опадів, зниження урожайності не було суттєвим.
Водночас експерти відзначають цікаву тенденцію динаміки витрат за останні два сезони.
«Витрати на вирощування незначно знизилися — у межах 8% по соняшнику і ріпаку, головним чином за рахунок скорочення витрат на добрива. Після рекордного стрибка у 2022, світові ціни на добрива до кінця 2022 – початку 2023 повернулися до рівня 2021 року і незначно знижувалися протягом періоду 2023-2024 років. Водночас на рівні 11% знизилися витрати на засоби захисту рослин для соняшнику і кукурудзи, що в більшій мірі обумовлено посушливими погодними умовами.
Звісно, зниження урожайності з гектара та посушливі погодні умови спричинили зниження витрат на транспортування та доробку зерна. Слід зазначити, що середня вологість зібраного зерна кукурудзи в сезоні 2024 становила 16,7% проти 19,8 у сезоні 2023 року», — уточнили в компанії.
Дані щодо об’єму збуту сільськогосподарських культур за результатами 2024 представлені з досліджень компанії Agrohub, проведених серед 83 польових компаній із загальною площею 1,7 млн га у січні-травні 2025 р. Площа досліджуваних культур: 302,5 тис. гектарів соняшнику, 363,4 тис. гектарів кукурудзи, 411,2 тис. гектарів сої, 403,5 тис. гектарів озимої пшениці, 169,5 тис. гектарів озимого ріпаку та 18,0 тис. гектарів озимого ячменю.