Україні, за попередньою оцінкою експортного потенціалу, щомісяця необхідно буде експортувати 3,8 млн т, тож потенційно буде можливість вивезти продукцію і альтернативними шляхами.
Про це в коментарі AgroPortal.ua зазначила аналітик асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Світлана Литвин.
За її словами, якщо «зернова угода» не буде продовжена, то вирощена продукція експортуватиметься через річкові порти Дунаю та західні кордони нашої країни.
Наразі найменш проблематичний та прогнозований експорт саме через річкові порти Дунаю, і в травні 2023 року ними вдалося експортувати практично 2,2 млн т продовольства, що в 2,5 раза перевищує експорт через західні кордони (залізниця + авто).
Водночас у асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» наголошують, що вже другий місяць поспіль зернова ініціатива практично не працює, тому що обсяги відвантажень даним каналом мінімальні.
За травень 2023 року даним каналом було експортовано лише 1,3 млн т агропромислової продукції, хоча в березні це було 4 млн т, а пропускна здатність портів Одеської області — 6-7 млн т.
Однак аналітик УКАБ вказує, що морський канал експорту є значно дешевшим порівняно з іншими, особливо в умовах вільного судноплавства, тому Україні, та й світу також надзвичайно важливо продовжити «зернову угоду», а ще краще — відновити вільне судноплавство.