Україна зібрала 221 тис. т жита, що значно не перекриває потреби

12 листопада 2024, 14:47 827

В умовах кліматичних змін жито поступово адаптується до менш сприятливих умов вегетації та має стабільну врожайність навіть за низького рівня вологості.

Про це AgroPortal.ua розповів заступник директора ННЦ «Інститут аграрної економіки» з наукової роботи, член-кореспондент НААН Олександр Нечипоренко.

За його словами, жито також володіє значною перевагою над іншими зерновими завдяки своїй стійкості до холодів і невибагливості до якості ґрунтів. Добре росте на легких і середніх суглинках, а також може витримувати піщані й кислі ґрунти, де інші культури погано розвиваються. Тому основний масив посівних площ традиційно припадав на регіони зони Полісся, де вирощували понад 70% цієї культури.

До повномасштабного вторгнення рф на територію України, у 2021 році лідерами за обсягами виробництва жита були: Чернігівська область, що забезпечувала близько 28,5% загального збору, Житомирська — 12,2%, Київська — 12,0%. Далі із часткою 6-9% йшли Волинь, Сумщина та Рівненщина.

Воєнні дії, безперечно, вплинули на структуру посівів.

«У 2024 році рейтинг виробників жита очолює Рівненська область, частка збору якої склала 17,2%. На другій сходинці — Волинська область із часткою 15,9%. Позиції постраждалої від агресії Чернігівщини, внаслідок зменшення площі посівів утричі, послабшали і склали лише 13,9% загального збору жита в Україні», — зазначає Олександр Нечипоренко.

За його словами, 2024 року загальний збір жита становить лише 221 тис. т. Це на понад 50 тис. т не перекриває нинішні потреби. До речі, 2021 року валовий збір жита сягав 593 тис. т.