Про це в коментарі для AgroPortal.ua сказав засновник Школи м'ясного скотарства Іон Морару.
На його погляд, робити якісь прогнози поки зарано. Проте попит на молоко і молочні продукти, скоріш за все, буде триматися на тому ж рівні, що і в минулі роки. Тому потреба переробників у сировині не зазнає різких змін.
Звісно, буде сезонне зниження ціни на закупівлю молока-сировини, але це прогнозовано.
«Скотарів зараз більше турбують ціни на протеїнові компоненти, на зернові та добавки. Також «на носі» початок сінажування ранніх культур і необхідно все організувати», — говорить фахівець.
Окрім того Іон Морару висловив побоювання, що після зняття карантину може відбутися дуже значний відтік працюючого населення.
«В усіх країнах Європейського Союзу відкрито заявляють про дефіцит робочої сили, а це сильно простимулює наших людей покинути країну та створить на внутрішньому ринку ще сильніший дефіцит робочої сили», — говорить він.
Загострить ситуацію і той фактор, що за час карантину українці проїдять власні запаси, а пропозиції з працевлаштування всередині держави будуть не надто привабливі.
«Тому в кризовій ситуації яка поступово складається в нашому українському (і не тільки) скотарстві, вирішальними будуть не роботи і роботизація ферм, не станції випоювання телят, не супер-чудо вентиляція, не чудодійні добавки в годівлі та лікуванні, а люди! — говорить Іон Морару. — Я бував на сотнях ферм, і не один фермер мені не похвалився, що він має робота чи використовує якусь добавку. Кожний акцентував на тому, що найголовніше в його успіху це – люди!»
Тому, вважає він, необхідно працювати:
- з людьми, які задіяні в селекційній роботі;
- з людьми, які задіяні в роботі по відтворенню;
- з людьми, які задіяні в вирощуванні ремонтного молодняку;
- з людьми, які задіяні в годівлі;
- з людьми, які задіяні в кормовиробництві;
- з людьми, які задіяні в процесах доїння, відгодівлі.
Тобто зі всіма, хто працює безпосередньо у виробництві молока та яловичини.
Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua