«Шлях овочів від виробника до столу сьогодні в середньому складає від 100 до 2,5 тис. км. Це не лише шалені логістичні витрати, але й питання якості: без хімікатів неможливо транспортувати овочі та фрукти понад 2-3 дні», — розповідає засновник компанії KBD.estate, яка будує KyivSea, Євген Леськів.
Власний сад чи город натомість дозволяє завжди мати доступ до свіжих і натуральних продуктів. У KyivSea вирішили зробити акцент на гідропоніці. Це — метод вирощування рослин без ґрунту: всі поживні речовини вони отримують одразу з водного розчину. За такого підходу рослини розвиваються швидше та потребують на 90% менше води.
Особливо актуальними власні ферми виявилися в час карантину: теплиця дозволяє отримувати свіжі та різноманітні продукти просто в себе вдома. Щоб забезпечити максимальну ізоляцію, ферми вписали в архітектуру котеджів: до них можна потрапити лише зсередини будинку.
Для котеджів KyivSea запроєктували системи висотою 6 м. Вони бувають двох видів: звичайні, що потребують використання драбини, та автоматизовані — керуються спеціальною системою, можуть опускати і піднімати горщики на потрібну висоту.
За словами Леськіва, навчитися доглядати за такою фермою нескладно. Якщо виникне потреба, опікуватися теплицею можуть і садівники котеджного комплексу за додаткову плату.
Джерело фото: Нmarochos.kiev.ua