Кредитування аграріїв та фінансування сільського господарства з державного бюджету сприяють зростанню агробізнесу. Є ряд можливостей щодо поліпшення техніки, створення додаткових робочих місць, вирощення певних культур і так далі. І той, хто скористається ними, розширить свій бізнес у найближчі роки.
Держава також зацікавлена у підтримці агросектору, адже на розвиток цієї галузі у 2025 році сукупно було виділено з бюджету понад 3 млрд гривень (згідно з даними компанії BDO Україна). А понад 24,4 млрд грн було взято аграріями у 2025 році за програмою пільгового кредитування «Доступні кредити 5-7-9%».
Однак користуватися субсидіями, кредитами та підтримкою зможе лише підприємець, у якого всі документи в порядку. Більшість аграріїв починає метушитися, оновлювати договори оренди, оформлювати право власності на всі ділянки незадовго перед дедлайном подачі та робити інші дії, щоб задовольнити вимоги. Такі дії приносять більше шкоди, ніж користі та не дають шансів на отримання гранту, субсидії чи іншого фінансування.
А що потрібно робити, щоб отримати додаткові ресурси на агробізнес, розповідаю далі.
Існує хибна думка, що потрібно готуватися до подання заявки на фінансування з моменту прочитання оголошення. Однак насправді це варто робити значно раніше. Відкладання документальної роботи «на потім» значно ускладнює процес подачі.
Перед одержанням кредитних коштів чи участю в державних програмах варто зробити такі дії:
Банки та грантодавці мають переконатися в платоспроможності вашого підприємства та в тому, що ви зможете досягнути цілей, на які виділяється фінансування. Програми зазвичай містять умови щодо площ земельних ділянок у власності чи оренді, кількості поголів’я худоби, посівів тощо. І будь-які факти, які ви вкажете при поданні, мають бути документально підтверджені.
Саме тому угоди «на словах» можуть нашкодити вашому бізнесу. Наприклад, коли ви берете землю у родича чи сусіда. Чи не визначаєте вартість худоби, чи птиці у документі та не можете довести, що це ваша власність.
Якщо підписуєте договори та оформлюєте права на свої ділянки одразу ж, то ви «у всеозброєнні», та зможете податися на отримання фінансування в будь-який момент. Правильно складені юридичні документи — доказ надійності, платоспроможності та перспективи вашого бізнесу.
Також наполегливо раджу провести порівняльний аналіз програм кредитування аграріїв (наприклад, «Доступні кредити 5-7-9%») у різних банках та не поспішати підписувати договір із першим-ліпшим. Правова допомога фахівця допоможе обрати найбільш перспективні можливості та найкращі умови.
Щоб завжди бути в курсі можливостей для аграріїв, зареєструйтеся у ДАР (Державному аграрному реєстрі). Це так звана «Дія» для фермерів, де можна:
Зареєструватися може будь-яка фізична (з особистим селянським господарством), юридична особа або ФОП через кваліфікований електронний підпис.
У ДАР є повна інформація щодо того, яка підтримка фермерів надається державою. Можна подати заявку на конкретну програму онлайн, і всі дані про ваш агробізнес підтягнуться автоматично.
Однак зверніть увагу, що ДАРом враховуються лише ділянки, які зареєстровані у Державному земельному кадастрі (ДЗК) та права на які зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП), а також тварини, які пройшли процедуру ідентифікації та реєстрації згідно з вимогами чинного законодавства.
Тому ви ризикуєте надати неповну інформацію про свій бізнес і не пройти конкурс на фінансування, якщо, наприклад, вашим ділянкам не присвоєно кадастровий номер. А завчасне оформлення документів на землю, навпаки, спрощує процес подання і збільшує шанси на успіх.
1. Ви надали недостатньо інформації про свій бізнес
Так вас можуть сприйняти як початківця, і надати перевагу в фінансуванні іншим кандидатам. Банк має побачити докази вашої платоспроможності, а грантодавці — перспективність вашої справи. Тому кожен аграрій мусить мати готовий бізнес-план і стратегію погашення заборгованості.
2. Погана кредитна історія
Якщо її немає чи вона негативна, банк буде оцінювати ваше майно, яке потенційно може бути заставою, якщо борг не погасять.
3. Недооцінка чи переоцінка потреб бізнесу
Більшість кредитів для агробізнесу є цільовими. Тому, якщо ви просите суму вище, ніж, наприклад, середня вартість техніки по ринку, вам можуть відмовити.
4. Ви зібрали не всі документи
Рекомендую оформлювати право власності на свої ділянки та підписувати договори завчасно. Інакше ви не матимете доказів для банку, що майно дійсно належить вам. А грантодавець надасть перевагу аграрію з правильними документами.
5. Неуважне заповнення заявки на кредит
Навіть одна невеличка помилка може стати причиною відмови у кредитуванні. Ви маєте точно вказати суму кредиту, ціль його використання та правильно заповнити інформацію про свій бізнес.
Тож нехай додаткове фінансування дасть вам можливості для розширення. А щоб усунути будь-які недоліки в документах та підготуватися до участі в конкурсах на отримання фінансування, раджу скористатися допомогою юриста зі спеціалізацією на аграрне право.
Сергій Пагер, адвокат, засновник і керівник Адвокатського бюро Сергія Пагера та власник сільськогосподарського підприємства ТОВ «ЛЕНДЛОРД ЮКРЕЙН»
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.