У 2021 році правове регулювання у сфері земельної ділянки зазнало великих змін. Зокрема, змінився порядок зміни цільового призначення (далі — ЦП) землі. Під час зміни ЦП земельної ділянки здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення, при цьому варто пам’ятати, що зміна категорії земель не потребує розробки технічної документації, як це передбачено для зміни виду використання.

Відповідно до Класифікатора видів цільового призначення земель, землі поділяються на окремі види ЦП земель, які мають власний правовий режим. Серед видів ЦП земель виділяють такі: землі сільськогосподарського призначення, землі житлової та громадської забудови, землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, землі оздоровчого призначення та інші. 

Якщо ви плануєте змінити ЦП землі в межах одного виду використання землі, то розробляти землевпорядну документацію не потрібно. При цьому потрібно враховувати один важливий нюанс — земельна ділянка, ЦП, якої змінюється, повинна бути розташована у межах функціональної зони, визначеної містобудівною документацією. Простими словами, зміна ЦП без розробки технічної документації може здійснюватися тільки за умови внесення до Державного земельного кадастру (далі — ДЗК) відомостей про функціональні зони або на підставі витягу з містобудівної документації (якщо відомості про функціональні зони не внесені до ДЗК).

Місцевим радам та територіальним громадам дано строк до 1 січня 2025 року або раніше на внесення даних про функціональні зони до ДЗК. Відповідно, аби не чекати поки ці роботи будуть виконані, можна змінити ЦП на підставі витягу з містобудівної документації.

Відтак, маючи такий витяг на руках та при умові, що земельна ділянка розташована у межах однієї функціональної зони,  можна звертатися до кадастрового реєстратора за зміною ЦП земельної ділянки.

Кабмін постановою від 1 вересня 2021 р. № 926 затвердив Порядок розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації (далі — Порядок). Цією постановою, зокрема, затверджена форма витягу з містобудівної документації. ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», який набув чинності 24 липня 2021 року передбачено — зміна ЦП земельних ділянок, розташованих у межах функціональних зон, визначених містобудівною документацією може здійснюватися їх власниками без розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. 

Згідно ч.4 п.23 Перехідних положень Земельного кодексу України до внесення до ДЗК відомостей про функціональні зони власник земельної ділянки має право за відповідним запитом отримати витяг з містобудівної документації.

Перевірити чи відповідає ЦП земельної ділянки функціональній зоні можна використовуючи Класифікатор видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, який затверджений Постановою КМУ від 28.07.2021 № 821.

Враховуючи те, що форма витягу встановлена на законодавчому рівні, то структурні підрозділи сільських, селищних, міських рад зобов’язані надавати такий витяг за запитом фізичних чи юридичних осіб.

Витяг з містобудівної документації міститиме інформацію про містобудівну документацію, зокрема там вказується:

Графічна частина витягу з містобудівної документації повинна показувати:

Також Порядок розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації встановлює:

Відтак, схема зміни ЦП земельної ділянки виглядатиме так:

  1. Переконайтесь, що земельна ділянка перебуває у межах одного виду використання (використовуйте Класифікатор видів ЦП земель).
  2. Отримайте у відділі містобудування Вашого міста (села) відомості про розташування земельної ділянки в межах однієї функціональної зони.
  3. Замовте витяг з містобудівної документації (форма повинна відповідати Постанові КМУ від 28.07.2021 № 821).
  4. Звертайтесь до кадастрового реєстратора зі зверненням про внесення відомостей (змін до них) до ДЗК, приклавши до звернення правовстановлюючі документи на землю та витяг з містобудівної документації.

Марія Дубенкова, юрист, експерт із земельних питань.

Мультимедіа