Як свята впливають на працездатність? Відповідь — ніяк

24 січня 2022, 11:50 876
Анна Нестерчук

На мою думку, вплив свят на рівень працездатності дуже перебільшений. Якщо людина ментально здорова, не фрустрована, повернення в робочу активність (навіть після тривалих свят) ніяк особливо не впливає на працездатність.

Якщо ж є причини, через які потрібен якийсь особливий час на «вхід» у робочі процеси, — це показник того, що щось йде не так. Саме в цьому випадку краще відрефлексувати, подумати та поставити собі запитання: а чому так?

Саме тому всі поради, пов'язані з тим, як краще проводити канікули/відпустку, а саме: чергувати активності, менше вживати алкоголь, частково залишатися в роботі тощо, неефективні. По-перше, до них ніхто не прислухається, це як чергове інформаційне сміття. Якщо хтось звик працювати у відпустці, він працюватиме, якщо хтось поїхав на ретрит, то навряд чи «поради психологів» зможуть схилити його прийняти інший режим відпочинку. Те саме щодо численних рекомендацій не зловживати алкоголем. Ага — особливо на Новий рік. І лише тому, що «безалкогольні канікули» дозволять швидше влитися у роботу.

Відпочинок завжди індивідуальний і має свою мету. Так, це дуже бажано, щоб відпочинок мав мету та призначення. Для цього його доведеться спланувати, навіть якщо він пов'язаний не з особистим бажанням відпочити, а із зовнішніми святковими обставинами. Довгі свята змушують нас приймати рішення, як цей період часу організувати. Інакше від такого відпочинку можна втомитись більше, ніж від роботи. Рекомендую користуватися такою перервою на свята усвідомлено та організувати собі те, що дозволить вам повною мірою відчути перепочинок. Якщо він потрібен, звісно.

Але повернемось до відпочинку після відпочинку. Якщо ви настільки збилися з ритму, що за кілька днів не можете втягнутися в робочий режим — запитайте себе, чи хочете ви й надалі «працювати свою роботу», чи необхідні зміни? Адже у більшості людей знижена працездатність саме тому, що немає жодного бажання займатися поточною справою. До речі, новий рік — чудова нагода задуматися про нове життя, для цього і новорічні канікули можна використати: поставити нові цілі, побудувати нові плани та вийти на нову роботу, де ви не будете демотивовані ні після свят, ні до. Виграють усі, включаючи поточного та майбутнього роботодавця.

Особисто мені дуже не подобається вимушений відпочинок за розкладом — Новий рік, початок травня тощо. Але ж можна і не прив'язуватися до ділової активності, яка, безумовно, значно зменшується з 25 грудня та повертається на свій рівень після Старого Нового року. До речі, цього року мої спостереження показали, що з 10 січня переважно всі вже були на своїх робочих місцях. А останнього тижня грудня, ми, як рекрутингова компанія, отримали низку проєктів, дуже, до речі, цікавих. Що говорить про те, що за бажання можна і попрацювати в цей період, не витрачаючи ні час, ні здоров'я, ні гроші. Якщо потреби у відпочинку немає — припустіть, що можна і не відпочивати, а зайнятися чимось корисним для себе, бізнесу чи сім'ї. Або просто добре виспатися.

Анна Нестерчук, керуючий партнер та співзасновник рекрутингової компанії «Бізнес Актив»

Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.