Це так звані не раз продискотовані питання про еквівалентність та внесення України в перелік країн, не членів ЄС, які можуть експортувати до держав Євросоюзу насіння вирощене та вироблене в Україні.
Спершу, на численні запити до уповноважених європейських установ з питанням щодо статусу визнання еквівалентності системи сертифікації українського насіння до вимог ЄС, у 2018 році отримали відповідь, що є політичні питання та питання до України по торговельним питанням по м«ясу, птиці і т д.
Та у 2019 році, за результатами чергового раунду переговорів Україна — ЄС: керівництвом Мінекономіки було повідомлено, про очікування на рішення від ЄС у першому кварталі 2020; Euroseeds підтвердили, що питання по Україні, знову на порядку денному і розпочато погодження в структурних підрозділах Єврокомісії 2020.
Важливо не втратити темп у діалозі Україна-ЄС
Попит є, пропозиція є, перспективні ринки є, але за них потрібно поборотися. Це важка робота, але насіння, того варте.
Міжнародна статистика про насіння свідчить:
— найбільш розвинуті економічно країни мають насіння у своєму експортному портфоліо (США, Канада, ЄС Німеччина, Франція)
— комерційний ринок насіння продовжує рости та досяг 45 млрд доларів у 2017 році (за даними KleffmannGroup);
— обсяг світового експорту насіння зростає з року з рік, та перевищує $1 млрд, статистика доступна тут;
— в Україні — повний цикл виробництва насіння по сг/культурах, насіння яких затребувано;
— найважливішими експортними культурами по насінню наразі є кукурудза та пшениця, непогано також йде експорт насіння соняшника та жита: загальний світовий попит у насінні м’якої пшениці у 2017 році становив $0,6 млрд. Бельгія, Італія та Нова Зеландія = 57% товарообігу насіння ($0,4 млрд); загальний світовий попит у насінні кукурудзи у 2017 році становив $3,1 млрд; (Німеччина, Малайзія та США = 28% товарообігу насіння ($0,6 млрд).
— потенціал виробництва та постачання насіння з України величезний (ТОВ «Маїсадур Семанс Україна», «КВС –Україна», »Євраліс Семанс Україна«, «Сингента», НВФГ «МАЇС», LNZ Group);
— Україна щорічно може виробляти та експортувати близько 1 млн. тонн насіння кукурудзи, що дорівнює приблизно $100 млн. у грошовому вимірі і значно прибутковіше аніж експорт кукурудзи на зерно (за розрахунками Насіннєвої асоціації України).
Умови для експорту насіння виробленого в Україні
Коли ми розглядаємо торгівлю насінням, нам потрібно об’єктивно зосередитися на спільному для усіх питанні — умови для експорту насіння виробленого в Україні, серед яких довіра та передбачуваність до дій влади, якість та генетичний потенціал насіння.
І звісно, переконливий діалог з новими Єврокомісарами та знання вимог:
— охорона сортів рослин;
— врахування вимог до реєстрації сортів у країнах, де комерціалізуватиметься насіння;
— відповідність фітосанітарних заходів;
— підтвердження сортових та посівних якостей насіння сертифікатами міжнародного зразку.
Це ті основні стовпи, на яких спираються наші міжнародні регуляторні рамки, що є обов’язковим для експорту.
Сюзана Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.