Найважливіший пункт змін — податкові декларації великих компаній за 2019 рік не будуть прийняті, якщо вони складені на основі фінансового результату по НП(С)БО, а не по МСФО. Крім того, звітність обов'язково повинна бути підтверджена незалежним аудитором.
Нагадаю, що великою компанією вважається та, яка на 31.12.2018 відповідає не менше ніж двом критеріями з трьох: балансова вартість активів понад 20 млн євро; чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг): більше 40 млн євро; середня чисельність працівників — понад 250.
Якщо у 2018 великим компаніям надавали вибір і відстрочки (перехід на МСФЗ або 01.01.2017, або 01.01.2018), то для 2019 року винятків вже немає — повна фінансова звітність за 2019 рік повинна бути складена і аудована відповідно до МСФЗ. Компанії повинні будуть опублікувати фінансову звітність за підсумками 2019 року, висновки аудитора, а також звіт про управління, який містить фінансову і нефінансову інформацію, що характеризує стан, перспективи розвитку та основні ризики діяльності підприємства.
Окрема звітність і (при наявності) консолідована звітність компанії за 2019 рік, складені за МСФЗ, повинні містити інформацію про баланс станом на 01.01.2018, 31.12.2018, 31.12.2019, та звіти про фінансові результати, рух грошових коштів, зміни у власному капіталі за 2018 і 2019 роки, відповідні примітки і порівняльну інформацію.
Різниці, що виникають в результаті застосування вимог МСФЗ до операцій та подій при складанні балансу на дату переходу на МСФЗ, відображаються у складі нерозподіленого прибутку (збитку) або інших складових власного капіталу. Суб'єкт господарювання повинен розкривати інформацію про те, як перехід на МСФЗ вплинув на його фінансовий стан, сукупні доходи і грошові потоки, як того вимагає МСФЗ 1.
Що загрожує компаніям, що не провели обов'язковий аудит? Санкції для цього порушення регулюються Законом «Про аудит Фінансової звітності та аудиторську діяльність» №2258-VIII від 21.12.2017. Цей Закон доповнює Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 163-16 і встановлює наступне:
Якщо підприємство не усуває своє порушення (тобто не готує звітність по МСФО або не проводить аудит) протягом терміну, зазначеного в приписі наглядового органу, його можуть оштрафувати повторно.
Зазначу, що для українського ринку перехід на МСФЗ і аудит за МСФЗ не є чимось небаченим. У країні вже десятки років функціонують офіси великих міжнародних аудиторських мереж і безліч компаній, які складають свою звітність за МСФЗ.
Андрій Попов, партнер Kreston GCG
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.