Як аграрію уникнути проблем з податковою

25 серпня 2016, 07:15 3030

В Україні з початку року були введені нові правила оподаткування, від чого фіскальний тиск на аграрну галузь тільки зріс.

Якщо раніше ПДВ залишався на спецрахунку аграрія, то з 1 січня 2016 р. цей податок сплачується до бюджету і тут виникає нове поле для контролю. Крім того, повернули відшкодування ПДВ при експорті сільськогосподарської продукції та додаткові перевірки щодо його підтвердження, каже експерт з фінансових і податкових питань асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Тарас Кузьмич.

«Нещодавно в офіс одного з агрохолдингів прийшли співробітники СБУ, щоб вилучити оригінали кількох документів. На іншу компанію було заведено кримінальне провадження за надуманими фактами. У третій — операції з реальними постачальниками кваліфіковані як безтоварні. Четвертою відмовили у відшкодуванні ПДВ з формальних причин. І таких історій, нажаль, стає все більше», — зазначає експерт.

Новий інструмент для фіскального тиску — це перевірки з питань трансфертного ціноутворення (ТЦ). «Половина всіх перевірок по ТЦ проходить зараз в агросекторі. Донарахування податків з таких перевірок можуть вимірюватися не десятками, а сотнями мільйонів гривень. Найчастіше перевіряючі, особливо на місцевому рівні, не аналізують в нове законодавство по ТЦ, а застосовують давно звичний фіскальний підхід. Зокрема, порівнюють експортні ціни на агропродукцію з цінами, які склалися на міжнародних біржах, де українські товари взагалі не представлені», — пояснює Тарас Кузьмич.

Під пильною увагою фіскальних органів знаходяться і форвардні контракти. Наприклад, в липні компанія уклала форвардний контракт з поставкою продукції в грудні за ціною $150 за т. У грудні вартість товару зросла до $170 за т. Фіскальна служба в цьому випадку налічує податки з ціни, яка була на момент фактичної поставки продукції, хоча компанія отримала менший дохід. Під сумнів ставиться дата укладення контракту, і компанії необхідно надати суду докази, коли фактично він був укладений.

«За результатами майже кожної податкової перевірки реєструється кримінальне провадження з усіма витікаючими наслідками. І податковій службі не важливо, чи були сплачені податки за актом чи ні», — нарікає експерт.

Що ж робити агробізнесу? Не допускати господарських відносин з сумнівними компаніями, які займаються переведенням у готівку або мінімізацією податків, не заводити штучно компанію в збитки, вести моніторинг Єдиного реєстру судових рішень, а також аналізувати активність конкурентів, вивчати запити контролюючих органів та навчати персонал поведінки підчас перевірки або обшуку.


AgroPortal.ua за матеріалами Landlord