З 1 липня 2021 року українці отримали легальну можливість придбання найціннішого активу — сільськогосподарської землі. Для українців це новий інструмент інвестування і можливість заробити.
Як розібратись у юридичних особливостях нового ринку, де знайти найвигідніші пропозиції оренди чи купівлі/продажу земельних ділянок та як сформувати власну інвестиційну стратегію для отримання пасивного доходу від землі — про це йтиметься далі.
Земля, що обробляється сільгоспвиробниками, є класичним активом нерухомості, власник якого отримує стабільний дохід від агровиробників у вигляді рентної плати. У середньому рентна плата становить 8-12% від ринкової вартості землі.
Окрім рентних платежів, землевласник також отримує додатковий прибуток внаслідок зростання ринкової вартості землі. На тлі дедалі більшого глобального попиту на продукти харчування за дефіциту земельних ресурсів протягом останніх 10 років вартість сільгоспугідь у сусідніх країнах зростала в середньому на 15-20% на рік.
Інвестиція в сільськогосподарську землю є низькоризиковою, не вимагає постійного управління та має безліч переваг, адже земля — обмежений і стабільний ресурс, який з часом лише зростає у вартості та забезпечує пасивний дохід від оренди з першого дня.
Чому варто інвестувати в землю:
Якщо ми будемо порівнювати якість українських земель, то вона має найвищу родючість у Європі.
Наші землі, як це не прикро говорити, є одним із найбільш недооцінених, але водночас найбільш цінних активів. Це основний засіб виробництва для агросектору. Але маємо розуміти, що земля є обмеженим активом, її неможливо розмножити. Так само, як і неможливо знищити. І саме це приваблює інвесторів, адже має низький поріг входження та можливість заробляти на землі пасивно.
Ціноутворення відбувається в доларах, тому землю точно можна вважати квазівалютним активом. Зараз землю почали сприймати як класичну нерухомість, щось ніби квартири. Інвесторами стають підприємці, фермери, військовослужбовці.
Звичайно, є і ризики інвестиції в землю, але їх теж можна мінімізувати шляхом аналізу. Йдеться про основну з помилок, це — вибір ділянки. І тут я раджу просто не йти в земельні інвестиції без супроводу, або ж якщо немає належного досвіду.
Є певна категорія бізнесів, яким цікаві земельні інвестиції.
Навіть під час війни українці продовжують купувати землю, оскільки це чудовий кейс, на якому можна заробити.
Ключове, на що я завжди рекомендую звертати увагу під час купівлі землі, це:
Тому, якщо вам хочеться вкладатися в довгу історію і з мінімальними ризиками, то вам точно потрібно обрати землю. Інвестори дуже добре розуміють що нинішні ціни можуть бути нижчими у найближчі 5 років. Тому інвестори купують все, що виглядає привабливо. Зважаючи на цінність землі та на її обмеженість, купівля земельних ділянок може стати вигідною інвестицією у довготривалій перспективі. Тож якщо ви, як і я, вірите в перемогу і динамічне відновлення України, то варто вже придивлятися до земельних активів. «Купуй, коли всі продають, і продавай, коли всі купують».
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.