Проблема африканської чуми свиней на сьогоднішній день є, без перебільшення, найгострішою для українських свинарів. Нові вогнища спалахують систематично протягом останнього року.

Чому ж, знаючи про загрозу, наші державні служби так і не розробили ефективне рішення для зупинки епізоотії (епідемії серед тварин)?

Можливо, варто більш тісно взаємодіяти з усіма профільними організаціями і зацікавленими у порятунку вітчизняного свинарства сторонами, а не тільки з окремими асоціаціями, як це відбувається сьогодні при нинішньому керівництві Мінагропроду?

Як нам стало відомо, на жаль, із ЗМІ, кілька днів тому міністр АПК провів екстрену нараду щодо ситуації з АЧС — за участю чиновників, бізнесу і лише однієї профільної асоціації, що займається свинарством. Наша ж Асоціація тваринників України не отримувала ні офіційного, ні неофіційного запрошення на захід, покликаний вирішити проблему галузі. Більше того, нас не поінформували не тільки про проведення екстреної наради, але і про її результати — прийняті рішення. Це виглядає трохи дивно, враховуючи те, що наша організація налічує 70 членів-виробників м'ясної продукції. З них — понад 40 виробників свинини, які володіють 60 фермами з поголів'ям у десятки тисяч тварин.

А між тим, саме ми першими в Україні підняли проблему поширення АЧС на загальнодержавний рівень. Ще в серпні 2015 року, відразу після спалаху АЧС на «Агрокомбінаті «Калита», ми організували національний круглий стіл «Діалог бізнесу і влади. Аналіз ситуації з АЧС та шляхи її подолання», на якому були присутні провідні фахівці галузі, представники влади та наукові співробітники ветеринарної медицини. Тоді за підсумками заходу ми направили відкриті листи Президенту і прем'єр-міністру України, в яких чітко розписали першочергові кроки щодо недопущення поширення АЧС. Але, на жаль, держава нас не почула.

У продовження теми: практично протягом року Асоціація та Інститут ветеринарної медицини проводили навчальні семінари щодо недопущення та подолання інфекційних хвороб у свиней. Навчання пройшли десятки представників галузі свинарства.

Ми не зупиняємося і продовжуємо вести активну роботу в даному напрямку. На сьогоднішній день ми єдині з усіх профільних асоціацій організували на всеукраїнському рівні широку навчальну кампанію з недопущення поширення АЧС. Спільно з Інститутом ветеринарної медицини НААН проводимо серію регіональних тренінгів, на яких фахівці ІВМ розповідають про сучасні і ефективні методи боротьби з АЧС у господарствах. Навчання повністю безкоштовне для учасників і організовано за рахунок нашої організації. Тренінги вже пройшли в Одеській, Миколаївській, Вінницькій та Кіровоградській областях і заплановані ще в низці регіонів. Саме ми сьогодні часто виконуємо державні функції боротьби з цим захворюванням.

У Міністерстві про це знають. Правда, тим не менше, нас чомусь не підключають до формування стратегії загальної державної роботи щодо боротьби з АЧС. Більшість ініціатив, в тому числі законодавчих, обговорюються в дуже вузькому колі осіб. Досить дивно, що з усіх громадських організацій, асоціацій, наукових співробітників галузі чиновники вибрали для себе одну асоціацію, яка займається питаннями свинарства, та ігнорують інші. В абсолютній більшості випадків саме ця організація фактично є монопольним учасником профільних заходів і процесів розробки законопроектів під егідою Міністерства. Виглядає так, ніби навколо Мінагропрод формується закритий пул «своїх» клієнтських громадських організацій, які будуть впливати на прийняття загальнонаціональних рішень, у тому числі і планування бюджетних коштів на 2017 рік на боротьбу з АЧС. Може бути, воно б і нічого, але проблем в галузі за останній час не стало менше, а скоріше, навпаки... І тут вже постає питання не про особисті амбіції, а про виживання галузі в украй складних політичних і економічних умовах.

Нинішній стан речей призводить до зниження ефективності державної політики в цій сфері. Я дуже сподіваюся, що рано чи пізно міністр захоче чути думку всіх фахівців галузі. Адже проблема загальна. Я переконана, що для боротьби з АЧС потрібно об'єднати максимально широке коло підприємців, профільних асоціацій, науковців, представників центральних і регіональних органів влади. Лише спільними зусиллями вдасться врятувати галузь, яка історично є одним із символів нашого народу і країни.

Ситуація з АЧС критична. Тому Асоціація ініціює перед Кабміном і Мінагропродом розробку довгострокової стратегії боротьбі з АЧС — профільної загальнодержавної програми. Перший етап цього процесу — проведення всеукраїнського круглого сталу з експертами галузі, який плануємо організувати найближчим часом. Користуючись нагодою, хочу запросити на захід аграрного міністра. На круглому столі буде можливість поспілкуватися з власниками господарств, представниками науки, ветеринарами і з перших вуст дізнатися про їхні проблеми. Плануємо, що круглий стіл стане майданчиком, який дозволить об'єднати фахівців галузі і створити при Міністерстві робочу групу з розробки Національної програми боротьби з АЧС.

Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України

Мультимедіа