Від вирощування до переробки: подружжя з Рівненщини налагодило виробництво олії, а з макухи печуть хліб

03 лютого 2024, 06:00 6350

Наважитися змінювати бізнес під час війни — це великі ризики, але ще більші — не змінюватися. З 2007 року подружжя фермерів із Рівненщини вирощує зернові, технічні та олійні культури. Продавали весь товар оптом великим компаніям.

Ще під час пандемії COVID-19 до сім’ї прийшло розуміння, що потрібна диверсифікація ризиків, а ще вирішили, що краще продавати продукцію з доданою вартістю замість сировини.

propData.content.image
Мирослава Галуза, фермерка з Рівненщини

Щойно ми вирішили щось змінювати, на нас вийшли закупівельники із пропозицією вирощувати гарбузи і продавати їм насіння. Спочатку ми звернулися за консультацією щодо технології вирощування та догляду до Центру розвитку фермерства «Врожай Перемоги». Там ми отримали змістовні відповіді на всі запитання — від підготовки ґрунту і до збору врожаю. Вже наступного року плануємо засіяти невеликі площі й подивитися, що з того вийде.

Оскільки фермери вирощують соняшник, було прийнято рішення спробувати займатися виробництвом олії. «Якось я проходила курси масажу. Використовуючи олію для масажу, подумала, що це ж не лише про споживання в їжу, це також і матеріал для косметології», — згадує підприємиця.

Так, минулого року Мирослава разом із коліжанкою купили невеликий прес, щоб спробувати давити олію з винограду, кунжуту, льону, гірчиці, амаранту та соняшнику. Також думали, як можна використати макуху, адже це також корисна та цінна клітковина. З неї пробували пекти хліб, додавати у випічку, піцу.

propData.content.image
Мирослава Галуза, фермерка з Рівненщини

Ми навіть намагалися продавати свою продукцію через інтернет, але зрозуміли, що для цього потрібні достатні обсяги, виробництво, зберігання. Адже сьогодні споживачі вкрай вибагливі та допитливі. Тож я вирішила більш серйозно зайнятись цим бізнесом, відповідно, і збільшити обсяги, і навчитись продавати. Для цього пішла на вебінар про гранти, а пізніше отримала консультацію, яка дала суттєвий поштовх.

Разом із експертами Центру «Врожай Перемоги» Мирослава підготувала заявку і подала проєкт на участь у гранті. Незважаючи на те, що заявка надійшла вже в останні дні, була отримана позитивна відповідь. За грантові кошти підприємиця збирається придбати олійницю для холодного віджиму та очищення олії.

На цьому родина не зупиняється в розвитку свого бізнесу і вже планує інший проєкт з фермерського господарства. Йдеться про відходи від кукурудзи, які можна ефективно переробляти на паливні брикети.


Для довідки: за три місяці роботи Центру розвитку фермерства «Врожай Перемоги» за консультаційною підтримкою вже звернулося понад 200 фермерів з 8 областей України.

Консультації стали можливими завдяки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.


AgroPortal.ua за матеріалами Центру розвитку фермерства «Врожай Перемоги»