Без світла та паніки — як підготуватись і чим запастись, якщо зникне електрика

22 жовтня 2022, 06:45 2554

Через ракетні обстріли, які зазнала критична інфраструктура України, треба бути готовими до тимчасового відключення або зникнення електроенергії у містах. Оскільки внаслідок російських ударів було зруйновано значний відсоток електростанцій по всій країні, відключення електроенергії не просто можливі, а цілком ймовірні.

За інформацією Міністерства енергетики України, на початку жовтня знищено або окуповано близько 90% вітроелектростанцій, 30% сонячної та понад 30% теплової генерації. В окупації і Запорізька АЕС, яка дає понад 40% атомної генерації України.

Як можна допомогти енергосистемі?

«Якщо сьогодні ввечері ви зможете використати менше електроенергії, то це суттєво допоможе енергосистемі та зменшить потребу в аварійних відключеннях», — пояснив голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус.

Щоб зменшити навантаження на енергосистеми, варто мінімізувати використання енергоємної побутової техніки та користуватися нею після 23:00:

  • пральна машина;
  • сушильна машина;
  • посудомийка;
  • бойлер. 

Навіть найменша економія енергії у побуті зараз — це допомога державі, армії та ваш внесок у перемогу, адже 1 кВт*г — це 5 заряджених дронів, або 278 заряджених рацій, або 17 годин роботи станції Starlink.

Через різкі стрибки напруги після ввімкнення енергосистеми техніка може пошкодитися. Різке зростання попиту може нашкодити усій енергосистемі. Варто вмикати електроприлади поступово — спочатку світло, потім менш потужні прилади, а от пральні машини, посудомийки, обігрівачі — краще не вмикати мінімум першу годину після відновлення електропостачання.

Як підготуватися?

Спеціалісти Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зазначили, що на випадок зникнення електроенергії необхідно: 

  • підготувати запас води та їжі; 
  • купити батарейки, ліхтарики та сірники; 
  • тримати зарядженими power- bank;
  • подбати про наявність теплих речей та ковдри;
  • перевірити наявність у домашній аптечці необхідних та базових медикаментів;
  • придбати генератор (дизельний або бензиновий).

Важливо мати постійний запас питної води та їжі швидкого приготування і довгого зберігання. Розумним рішенням буде запастись термосами, що добре зберігають температуру. Зазвичай відключення відбуваються приблизно на 4 години, тож гарячий напій гарантовано буде зігрівати вас. 

На випадок, якщо електрики не буде довший час — потрібно зробити якісні запаси їжі та перекусів.  Варто вже зараз придбати та продегустувати можливі варіанти швидкорозчинних супів, пюре, консервів, чаю, сухого молока тощо. Навіть якщо ви не прихильник такої їжі, все ж варто купити кілька пачок чогось зі швидкого приготування. 

Традиційна консервація може довго зберігатись і в потрібний час стане прекрасним доповненням до будь-якої трапези. М’ясні та рибні консерви, паштет, тушкованка — все це здатне довго простояти, запасатися ними дуже вигідно, крім того, вони не потребують особливого приготування.

Не забудьте й про домашніх улюбленців — закупіть кілька пачок корму для своїх тварин.

Радимо також запастись горіховмісними та насіннєвими снеками, такими як козинаки або халва — вони доволі поживні й багаті на різноманітні мінерали, мікроелементи та вітаміни. Таким чином, ви втамуєте не тільки голод, а й збережете ваш емоційний стан і знизите рівень стресу. 

Горіхи — найкращий засіб для обміну речовин, вони балансують рівень цукру в крові, знижують потяг до солодкого та регулюють апетит. У стані стресу певні речовини витрачаються швидше. Горіхи містять магній, цинк, вітаміни групи В і жирні кислоти омега-3, необхідні тілу, яке втомилося від хронічної перенапруги. Рослинні жири в горіхах є корисними на відміну від жирів із ковбас. 

Насіння соняшнику — це джерело магнію — речовини, що допомагає контролювати емоції, особливо під час стресу. Крім того, цинк, що міститься в насінні, забезпечує нормальну роботу мозку, знижує розумову втому, дратівливість, покращує пам'ять і нормалізує сон.

В такий ситуації на допомогу прийдуть смаколики бренду «Жайвір» — козинаки та халва на будь-який смак та розмір запасів. «Жайвір» має як традиційні солодощі, так і з додаванням фруктів, горіхів та шоколаду. 

Ви завжди зможете знайти собі до смаку козинаки, халву або солодощі без цукру з високоякісного насіння та доданими горішками, курагою або з родзинками. Ласощі «Жайвір» — поживні, корисні та добре зберігаються. Представлені в основному в таких мережах як  Novus, «Сільпо», Fozzi, «Варус», «Лоток», «Коло», «Бджілка», «МегаМаркет» та «Маркет Фреш», «Делікат», City Markеt, «Малина».