Сезон полуниці: ферми, де можна власноруч зібрати ягоду

28 травня 2023, 05:55 13242

В Україні стартував сезон збору полуниці. AgroPortal.ua підготував список локацій, куди можна вирушити на відпочинок та досхочу посмакувати ягодою прямо на полі або ж власноруч її зібрати та забрати додому.

Фазенда Мартинюків: безпечний продукт, емоції та вітаміни 

Ігор Мартинюк, фермер із села Устя-Зелене на Монастирищині, у своєму ягідному господарстві має під полуницею 2 га. Вирощує в основному два десертних сорти, інші або виводить, або тестує.

«Сезон збору ягоди плануємо розпочати з 1 червня і триватиме він до 4-х тижнів або до закінчення товарних запасів. Першим у нас, як завжди, почне плодоносити ранній сорт Клері, який займає найбільшу площу, оскільки ця ягода смачна, запашна і транспортабельна. Наступним основним сортом є Світ Харт, він середньопізній у наших кліматичних умовах. Ягода теж середнього розміру, смачна, має презентабельний вигляд, транспортабельна, але її потрібно навчитись вчасно збирати, не поспішати і дати достигнути», — розповідає фермер.

У господарстві Мартинюків діє дуже зручна послуга «Збери собі сам». Про графік прийому людей подружжя повідомляє заздалегідь на своїх сторінках у Facebook.

Перед тим, як планувати поїздку, краще зателефонувати і уточнити наявність достиглої ягоди. Сам Ігор Мартинюк зараз у ЗСУ, і за ягідним полем доглядають дружина Діана (0968722671) та мама Валентина (0989224020). 

«Люди збирають, важать і розраховуються тільки за зібрану ягоду, дегустують безкоштовно. В кого немає своєї тари, можна придбати у нас на місці. Для всіх відвідувачів, а особливо для наймолодших, буде невеличка безкоштовна фотозона. Основна мета адресної доставки і «Збери собі сам» — це не продавати багато і дешево, а надавати людям якісну послугу і якісний, а головне — безпечний продукт. Це емоції, це вітаміни і ваше здоров'я!» — підсумував Ігор Мартинюк.

На oLawander чекають відвідувачів уже з перших днів червня

Полунично-лавандова ферма oLawander на Київщині розпочне сезон полуниці орієнтовно з перших чисел червня. Триватиме він до перших заморозків, адже тут мають один ремонтантний сорт, який плодоносить увесь час. Площа ягідного поля — пів гектара, там росте полуниця, ожина та трішки лохини.

«Вхід на ягідне поле вартує 200 грн, діти до 150 см заходять безкоштовно. На вході ви можете взяти паперові брендовані кошики для самостійного збору полуниці. На полі можна їсти будь-яку ягоду в необмеженій кількості, яка в той час дозріла. Все, що виносите за межі поля, ми зважуємо по 120 грн/кг. На полі можна лежати в соломі, гратися на газоні і, звісно, смакувати ягодою», — розповідає власниця ферми Мирослава Лінська. 

Житла на території поки що немає, але власники планують побудувати будиночки з басейном. Відвідувачі до них все одно приїздять на весь день. Зараз на території є кав’ярня, де можна посмакувати смачними десертами і крафтовими лавандовими напоями, сирниками з лавандовим сиропом та гарячими бургерами в тіні дерев на гамаках.

«Наше поле відкрите для самозбору вже 4 роки, того року відвідувачі зібрали близько 700 кг. Проте продали ми набагато більше, адже є гості, які купують ягоди, вже зібрані нашими працівниками», — зазначає Мирослава Лінська.

Файнаberry: відчути насолоду від роботи на полі та влаштувати пікнік

Фермерське господарство «Файнаberry» на Львівщині вирощує дивовижно солодку, справжню і екологічну полуницю. До них на збирання ягоди приїздять сім’ї, компанії друзів, батьки з дітьми, щоб відчути насолоду від роботи на полі, влаштувати пікнік та побути разом.

«За наших обсягів ми не можемо працювати кожен день через те, що ягоді потрібен час достигнути. Тому ми робимо перерви, щоб рослини відпочили, щоб ми навели порядок, і полуниця знову зустріла вас на кущиках свіжою, смачною і в такій кількості, щоб було легше назбирати. Тому для #Збери_Собі_Сам у нас наразі два-три дні на тиждень, поки не розпочнеться ягода на відкритому ґрунті. Це вівторок, п'ятниця і субота. Купити полуницю можна, крім тих днів, які ми виділили на #Збери_Собі_Сам», — повідомляють власники господарства.

Щодо вартості ягоди зазначають, що вона залежить від ринкових цін і є дорожчою, ніж на базарі, але дешевшою, ніж у «Сільпо», зате якість вища. Тому ціна на зібрану полуницю наразі сягає 120 грн/кг.

По найсмачнішу полуницю їхати сюди

Як бджола: ягідна агротерапія для дітей

У виробничому кооперативі «Як бджола» під багаторічними насадженнями більше 60 га, цього року площі не планують збільшувати. Засновники мають на меті збільшити обсяги власної переробки, оскільки на експорт і експортні ціни найближчими роками не надіються.

«Збір у нас розпочнеться з кінця травня і триватиме до кінця жовтня. Цього року вперше збиратимемо цвіт бузини і цвіт галицької ружі (троянди зморшкуватої, пелюстки якої використовують у кулінарії), далі — суниця альпійська і суниця садова. Вже влітку — ожина і малина, восени — суниця альпійська, а також продовжуватимемо збір малини ремонтантної. З відвідувачами здебільшого домовляємось про оплату від ваги зібраної ягоди. І з практики — це 20-30% від того, за що ми можемо продати ягоду. Гадаю, цього року буде так само», — розповідає співзасновник ВК «Як бджола» та «Галицькі мармуляди» Тарас Баландюк.

Водночас у кооперативі зазначають, що вони не продають ягоду для туристів. До них приїжджають групи дітей, для яких проводяться пізнавальні екскурсії, дегустації, майстер-класи. Тож, власне, у цей час можна поїсти ягоди з куща. Все дійство для групи відбувається цілий день. 

«Ми таку модель винайшли минулого року, коли після ночі ракетних обстрілів діти приїжджали до нас на плантації й повністю відновлювали свій емоційний стан. З допомогою благодійників минулого року ми прийняли на агротерапію багато сімей, переселених із зон бойових дій. Цього року вже також приймаємо групи туристів на своїх плантаціях, всі дні заброньовані на місяць уперед. Зараз діти на полі дегустують ревінь, а вже у червні буде суниця альпійська», — підсумував Тарас Баландюк.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua