Заходи захисту від несправжньої борошнистої роси соняшнику

05 червня 2024, 06:40 848

Обстеження посівів соняшнику в Черкаській, Вінницькій та Хмельницькій областях свідчать про ураження посівів несправжньою борошнистою росою незалежно від гібриду та обробітку ґрунту. Особливо це стосується посівів ранніх строків сівби.

Збудник несправжньої борошнистої роси є облігатним паразитом і розвивається тільки на живих рослинах. На сьогоднішній день в світі відомо 12 його фізіологічних рас, які відрізняються за здатністю уражати різні генотипи соняшнику.

Рання сівба (кінець першої – початок другої декади квітня), прохолодна весна (температура не вище +15°С) з різкими перепадами між денними і нічними температурами та достатня кількість опадів, що забезпечують у ґрунті наявну вільну вологу, спричинили первинне ураження рослин (особливо незахищеного насіння падалиці соняшнику) внаслідок проникнення гриба під час проростання зооспор в кореневу систему проростків через кореневі волоски.

Далі гриб розвивається всередині рослини міжклітинно, піднімається за точкою росту вгору до надземних органів (дифузне ураження). Фаза розвитку соняшнику від проростання насіння до першої пари справжніх листків вважається критичним періодом. Проявляє себе хвороба в період від 3 до 15 днів після сівби за наявності краплинно-рідинної вологи. Білий наліт на поверхні листків (конідії) виходить через продихи.

Вторинне ураження відбувається тільки за умови високої вологості повітря в період вегетації рослин і здійснюється шляхом переносу зооспор, які в масі утворюються на уражених рослинах, дощем, вітром, комахами і стічними водами на великі відстані. Зооспори проникають у здорові рослини через продихи листків, спричинюючи локальне (місцеве) ураження.

Загальні втрати через дану хворобу можуть сягати 50 і більше відсотків.

Заходи захисту від несправжньої борошнистої роси (пероноспорозу) соняшнику

  • Вирощування стійких сортів та гібридів.
  • Сівба протруєним насінням.
  • Знищення падалиці, що є резерватором інфекції.
  • Вирощування соняшнику в сівозміні з поверненням на те саме поле не раніше, як через 8 років, дотримання просторової ізоляції (не менше 1 км) посівів соняшнику від полів, де його вирощували у попередні роки.
  • Використання під час вегетації фунгіциду системної та лікувальної дії.

DEFENDA для попередження та обмеження поширення має фунгіциди для застосування по вегетації: Ультралін (цимоксаніл, 300 г/кг, азоксистробін, 250 г/кг) 0,3-0,5 кг/га, Старк (азоксистробін, 250 г/л) 0,8-1,0 л/га.


У разі виникнення додаткових запитань можете звернутися до представника агродепартаменту LNZ Group свого регіону.