Якісний обробіток ґрунту — основа основ

07 березня 2024, 06:56 867

Питання переходу до ресурсоощадних технологій сьогодні особливо гостро стоїть перед багатьма вітчизняними фермерами. Хтось на перший план ставить економію пального, мінеральних добрив, пестицидів тощо. Але для більшості, незалежно від регіону нашої країни, найактуальнішим є подолання кліматозалежності, а точніше сказати, забезпечення раціонального використання вологи, яка є головним лімітуючим фактором для вирощування сільськогосподарських культур.

До того ж усі українські аграрії намагаються оптимізувати свою діяльність (і технічний парк зокрема) для того, аби пережити ці складні воєнні часи для нашої держави. Адже сільське господарство не поставиш на паузу: продовольча безпека, зобов’язання перед пайовиками, банками, державою ніхто не відміняв, та й пряма підтримка ЗСУ для більшості сьогодні стоїть у пріоритеті. Тому працювати, працювати і ще раз працювати. І ні кроку назад!

З огляду на географічне положення нашої держави, єдиного підходу до обробітку ґрунту немає. Оранку, яка помалу відступає на другорядні позиції, поступово заміняє «тендітний» обробіток ґрунту із використанням глибокорозпушувачів та дискаторів, адже це дає змогу збільшити продуктивність праці, покращити стан ґрунтів та зменшити витрати на виконання технологічних операцій. 


Олег Твардієвич, керівник ФОП «Твардієвич Олег Іванович» (працює на півночі Одещини), переконався у цьому на власному досвіді. Наразі в обробітку господарства 300 га. Основний напрям діяльності — рослинництво. 

Практикують вирощування озимої пшениці, ярого ячменю, соняшнику та кукурудзи. Донедавна основною технологією обробітку ґрунту була оранка. Хоча сьогодні вже застосовують більш ресурсоощадні й економічно вигідніші технології. 

Основними ґрунтообробними знаряддями господарства є дискатор SWIFTERDISC та глибокорозпушувач TERRALAND TN від компанії BEDNAR, які було придбано в компаніях «АМАКО» та «ЛАН» відповідно.

«Ми маємо досить серйозні проблеми із опадами. Сказати, що вони обходять нас стороною, не можна. Так, їхня кількість із року в рік зменшується, але до цього слід також додати нерівномірність їх випадання. Наприклад, за декілька днів, а той годин у нас може випасти місячна норма опадів. Як розумієте, користі від такого дощу немає — вся вода не в полі, а в долинках. Тому ми й перейшли на використання глибокого розпушування для того, аби затримати вологу і накопичити її у нижніх горизонтах ґрунту. Наразі це єдине швидке та дієве рішення, щоб бути конкурентними на ринку, отримувати гідні врожаї та прибутки», — говорить керівник господарства. 

У регіоні, де працює пан Олег, багато хто із колег-фермерів практикує використання мінімальної або нульової технології обробітку ґрунту. Їхній досвід неоднозначний — є як успішні, так і «провальні» роки.

«Нульова та мінімальна технології обробітку ґрунту є не такими простими, як це здається на перший погляд. Вони вимагають досить ґрунтовних знань у хімічних та біологічних процесах, що відбуваються у ґрунті, рослинах тощо. Тому ми зупинилися, можна сказати, на традиційній технології з глибоким обробітком ґрунту, але без обороту пласта. І наразі можу впевнено сказати, що обрана мною стратегія роботи працює і дає змогу заробляти. А No-till — це гра в довгу. І я не впевнений, що наразі багато хто має запас міцності, щоб практикувати цю технологію. Звісно, якщо ви маєте роками працюючий «нуль», навчилися керувати ґрунтовими процесами, відпрацювали сівозміну — то будь ласка! Я на етапі, коли і хочеться, і колеться, і потрібно заробляти», — говорить аграрій.

Одними із головних переваг техніки BEDNAR керівник господарства відзначає універсальність у роботі, простоту та надійність. «SWIFTERDISC настільки універсальний та всюдихідний дискатор, що відмінно працює як після збирання попередника, так і під час передвисівного обробітку. TERRALAND відмінно працює на полях із великою кількістю пожнивних решток, сухого та перезволоженого стану ґрунту. Саме тому маємо на перший погляд такий невеличкий парк ґрунтообробної техніки, але відверто скажу, що цих двох машин повністю вистачає для роботи», — наголошує Олег Іванович. 

SWIFTERDISC у господарстві придбали 2021 року разом із трактором Massey Ferguson 7724. За чотири роки експлуатації його наробіток становить близько 2,5 тис. га. Жодних ремонтних чи сервісних робіт зі машиною не проводили, лише щоденне обслуговування. Налаштування агрегату надзвичайно просте. 

«Незважаючи на досить складний рельєф більшості наших полів, потужності трактора Massey Ferguson 7724 цілком вистачає для ефективної роботи SWIFTERDISC. Його продуктивність при 5 метрах робочої ширини становить близько 40 га за зміну, а витрата палива — близько 4,5-5 л/га. Основна його робота — лише лущення стерні після зернової групи і за необхідності подальше знищення бур’янів на полі, аж до висівання. Можливість якісного обробітку ґрунту на глибину від 2 см дає змогу проводити навіть передвисівний обробіток, але ми не робимо цього, оскільки маємо сівалку із лаповими робочими органами», — говорить керівник господарства. 

Глибокорозпушувач TERRALAND у господарстві придбали цього року. Тому він має відносно невеликий наробіток, який становить лише 200 га. За глибини обробітку 35-40 см його продуктивність становить 10–12 га/зміну, а витрата палива навіть за роботи в посушливих умовах на рівні 18 л/га. «200 га — це «дитяче» напрацювання, машина, можна сказати, пройшла обкатку. Адже навіть натяків на спрацювання робочих органів немає. Якість роботи агрегату відмінна, а головне — навіть після першого використання я помітив зміни у самій структурі ґрунту: внаслідок перемішування рослинних решток з ґрунтом на глибину близько 10-20 см він став більш пухким та структурованим. 

Це перші мої машини іноземного виробництва, і невеликий досвід їхньої експлуатації показує, що я не помилився із вибором», — підсумовує Олег Іванович.