Часто перешкоди до оптимального накопичення заліза потрібно шукати на рівні його всмоктування.
Харчовий контекст
Погіршують всмоктування таніни чаю, какао, кави тощо, фітати (каші, хлібці тощо), фосфати і кальцій (всі молочні продукти), оксалати та інше.
Додатковий прийом протягом 10 днів молока і сиру на 30-50% знижує засвоєння заліза.
А чай на 62% знижує засвоєння заліза в порівнянні з водою.
Захворювання
На засвоєння заліза впливають хвороби шлунка (найчастіше — знижена кислотність при гастритах) і кишечника. Часто хронічні запальні захворювання (гепсидиновий механізм) блокують всмоктування заліза: ожиріння, аутоімунні захворювання, пухлини, інфекції.
Добавки і препарати
Кальцій, цинк, вітамін Е, антациди, інгібітори протонної помпи (омепразол тощо), тетрациклін, магній погіршують засвоєння заліза. Також знижує всмоктування дефіцит вітамінів і мінералів: В6, В9, В12, міді та марганцю. Мідь і марганець можна приймати одночасно із залізом (для кращої переносимості препарати заліза краще приймати з їжею, але ще краще — перед). Менш значимо впливають молібден, цинк, кобальт.
Покращує всмоктування: вітамін С та інші органічні кислоти, включаючи лимонну, бурштинову та інші, а також фруктоза, сорбіт, амінокислоти (метіонін, цистеїн), «фактор тваринного білка» (міоглобін + гемоглобін).
Вітамін С — найсильніший фактор поліпшення всмоктування заліза.
Тому м'ясо в оцті з додаванням ківі без гарніру і запите водою з лимоном (без молочних продуктів, каш і шпинату) буде простим способом поліпшити засвоєння прийнятих одночасно з цим препаратів заліза.
AgroPortal.ua за матеріалами НВ Style