Ранкова кава // 6 веселих фактів про курей, які ви не знали

26 серпня 2016, 06:00 11012

Існує твердження, що курка не варта називатися птахом, адже літати вона може тільки завдяки стусану від свого господаря. Інші вважають, що курка — птах, що еволюціонував на планеті найуспішніше, тому що вона має найвищий рівень продуктивності, невибаглива до їжі і умов проживання, що перекриває будь-який її недолік.

Курка — найпопулярніша та найбільш вивчена з усіх птахів. На даний момент у світі більше 30 млрд особин.

1. Курка розумніша за маленьку дитину

Діти ясельного віку поступаються курці в розвитку. А в 2004 р. вона стала першим птахом, послідовність генома якого була повністю записана в текстовому вигляді, що дало поштовх для наукового втручання в їх фізіологію, соціальну поведінку і навіть психологію. Вчені встановили, що здатність до навчання і рівень соціалізації у курок на одному рівні з приматами.

2. Вони балакливіші, аніж ми на першому побаченні

Кудкудакання — це не випадкові звуки, це власна мова. До того ж вони видають ще безліч інших звуків: «ко-ко», «пок», «брок» і «квок». Звичайно, іноді складно їх розрізнити, але якби у вас було стільки ж часу на дослідження, як у вчених з Університету Маккуорі, ви б теж змогли.

Як вони розшифровували ці звуки, залишається загадкою. Але з цих основних складів пернаті здатні скласти принаймні 30 різних фраз, які за змістом можна перекласти з курячого так: «Гей, я знайшла купу цвіркунів, налітайте!», «Побачимося пізніше, яйця не чекають!» і т. д. Деякі фрази є відповіддю в стресових ситуаціях, і діляться на виклики, які попереджають про хижаків.

Кури починають «говорити» зі своїми пташенятами, коли ті ще знаходяться в яйці, і якщо ви гарненько прислухаєтеся, то можете почути попискування курчат з яйця у відповідь. Але от халепа: курча сприймає за матір ту істоту, яку першою побачить після вилуплення, незважаючи на мовну приналежність.

3. Кури відчувають більше співпереживання, ніж ваш начальник

Британський дослідник Джо Едгар визначив, що кури здатні співпереживати іншим. Він провів експеримент, який змоделював стрес курчати, і виявив, що мати-курка поводилася так, ніби вона сама відчувала біль, а це класична ознака емпатії. Птахи можуть перебувати в жалобі, коли гине курча. Вони схильні до депресії, якщо їх ізолювати від групи і помістити в одиночну клітку.

4. Кури бачать сни частіше, а їхні мрії яскравіші за ваші

Ми знаємо, що вони можуть мріяти, але не знаємо точно, про що. Коли вчені «вивчать» курячу мову, то запитають у першої ж несучки: «Що тобі сниться?». Поки ж відомо лише те, що у курей є фаза швидкого сну, в яку вони бачать сни, як люди та інші ссавці. Їх сновидіння ґрунтуються на страхах або бажаннях.

Курчата мають фазу повільного сну не таку як у людей — одна половина мозку відпочиває, а інша половина не спить. Ось чому можна побачити спляче курча з одним відкритим оком і одним закритим. Така адаптація дозволяє стежити за хижаками підчас відпочинку і додає курчаті відчуття безпеки.

5. Розмір має значення! І кожна курка знає це

Є кілька критеріїв, за якими кури визначають, наскільки привабливий півень. Розмір і ставність мають важливе значення, так як більш потужні півні мають більш високий ранг в ієрархії і, таким чином, в змозі забезпечити більше їжі для гарему курей-несучок. Розмір і колір гребінця теж впливають на вибір, як і борідка — звисаюча частина під підборіддям. Чим більше і червоніше, тим краще. Здобута їжа, борідка і гребінець півня мають значення підчас шлюбного танцю, який називається «бальним». У ньому півень неодноразово піднімає і опускає їжу, закликаючи самку, при цьому трусячи борідкою і чубчиком так сильно, як це тільки можливо.

6. І бонус!

Недавні дослідження показали, що кури можуть розрізняти більше 100 особин свого власного виду і людей. Так що вони запам'ятають того, хто буде погано до них ставитися. Кури продемонстрували вміння вирішувати складні проблеми, у них, як і у хижих птахів, гострота зору більш ніж 300%, а огляд — 360 градусів, як у сови.

Їх чисельність у 4,5 рази більше, ніж чисельність людей на планеті. Кури є найближчими живими родичами тиранозавра — дослідження визначили це в 2007 р. шляхом тестування білків зі збереженої гомілкової кістки T-REX.

Величезна кількість людей страждає від страху курей — це називається алектрофобія. Так, світ ще не бачив повстання курей проти фермерів через погані умови в курнику чи страху потрапити в суп. Але ті, хто общипує пір'я, відрізає дзьоби і бере участь в інших звірствах на промислових фермах — стережіться, птахи вже готують змову проти вас ;)


AgroPortal.ua за матеріалами AgriGeek