Лобода біла є одним із найпоширеніших та найшкідливіших бур’янів у посівах сільськогосподарських культур. Цей вид бур’яну створює потужну конкуренцію за поживні речовини та істотно зменшує врожайність. Окрім того, лобода формує величезну кількість насіння — на одній рослині утворюється 200 тис. і більше насінин. І якщо її не контролювати, це призводить до значного засмічення полів.
У боротьбі з лободою аграрії застосовують як ґрунтову, так і післясходову системи захисту посівів, однак деякі зазначають, що за посушливих умов, які останнім часом спостерігаються у більшості регіонів України, використання ґрунтових гербіцидів не завжди виправдане — в такому випадку їхня ефективність суттєво знижується.
Керівник Агродепартаменту LNZ Group Олександр Хмелюк виділяє декілька факторів, що вплинули на «нашестя» лободи на полях.
За його словами, стресована лобода також вкривається воском і стає стійкою до гербіцидів. Через прохолодну та суху весну лобода страждає і включає захисні механізми — збільшує воскові нальоти. «Також цього року ґрунтові гербіциди недопрацьовують через брак вологи. Сходи лободи, які пробили гербіцидний екран, хоч прорвались, але отримують стрес від ґрунтових гербіцидів», — говорить Юрій Лисак.
Агроном радить:
- постійно моніторити стан культур та появу бур'янів;
- підбирати гербіциди, ефектиктивність яких не залежить від температури;
- не працювати мінімальними нормами гербіцидів, використовувати комбінації декількох діючих речовин;
- при виявленні перерослої та стресованої лободи обов’язково слід використовувати прилипачі та перевіряти перед обприскуванням, чи ваша робоча суміш змочує поверхню листка, чи через сильний восковий наліт все стікає, як «з гуся вода».
Новини з полів: «Агро Експерт»
Керівник відділу агросервісу Групи компаній «Агро Експерт» та головний агроном господарства ДП «Біріт-Надія» Олег Загородній підтверджує слова колег, що цього року ґрунтові «пропустили» і лободу, і капустяні, і злакові, проте сказати, що вони не спрацювали взагалі, теж не можна, це добре видно на огріхах обприскувача.
Він додає: щодо післясходових гербіцидів основне питання у роботі проти лободи білої — восковий наліт, за допомогою якого лобода «захищається». Агроном радить для ефективної роботи працювати у вранішні години, коли цей наліт слабшає, та додавати ад'юванти, якщо в цьому є потреба.
Людмила Лебідь, Наталія Помянська, AgroPortal.ua