Проґавили момент. Що рекомендують агрономи у боротьбі з білою лободою

30 травня 2022, 10:15 2155

Лобода біла є одним із найпоширеніших та найшкідливіших бур’янів у посівах сільськогосподарських культур. Цей вид бур’яну створює потужну конкуренцію за поживні речовини та істотно зменшує врожайність. Окрім того, лобода формує величезну кількість насіння — на одній рослині утворюється 200 тис. і більше насінин. І якщо її не контролювати, це призводить до значного засмічення полів.

У боротьбі з лободою аграрії застосовують як ґрунтову, так і післясходову системи захисту посівів, однак деякі зазначають, що за посушливих умов, які останнім часом спостерігаються у більшості регіонів України, використання ґрунтових гербіцидів не завжди виправдане — в такому випадку їхня ефективність суттєво знижується. 

Керівник Агродепартаменту LNZ Group Олександр Хмелюк виділяє декілька факторів, що вплинули на «нашестя» лободи на полях.  

propData.content.image
Олександр Хмелюк, керівник Агродепартаменту LNZ Group

«По-перше, це поява певного рівня резистентності, бо на окремих полях вже кілька років спостерігається подібна проблема. По-друге, за умов нестачі вологи, які ми спостерігаємо цього року, дещо менший період контролю бур’янів, у тому числі й сходів лободи, ґрунтовими гербіцидами. А по-третє: посушливі умови, що склались, активували та посилили захисні механізми у рослин лободи».

З метою збільшення ефективності використання гербіцидів у контролі лободи Агродепартамент LNZ Group рекомендує:

  1. Не допускати переростання лободи. Найкраще провести обробіток ґербіцидами у фазу появи першої пари справжніх листків. Крайня межа — дві пари. Пізніше проблема буде вже складною і потребуватиме індивідуальних рішень у кожному окремому випадку.
  2. Обробіток краще проводити зранку.
  3. За можливості поєднувати у баковій суміші не менше двох діючих речовин, це посилить їхню дію та зменшить ризик виникнення чи посилення резистентності.
  4. Обов’язковим є використання ПАР, що зменшить поверхневий натяг крапель робочого розчину та хоча б частково змиє восковий наліт. Або ж потрібно додати у бакову суміш 5 кг/га карбаміду.

Новини з полів: «Агро-Регіон»

На полях компанії ГК «Агро-Регіон» немає проблем з лободою білою, всі бур’яни наразі під контролем, але головний агроном компанії Юрій Лисак розповідає, що проблеми можуть виникати через обробку перерослої та стресованої лободи.

propData.content.image
Юрій Лисак, головний агроном ГК «Агро-Регіон»

«Переросла лобода у фазі 4-6 листків вже має досить щільний восковий наліт на листі, що не дає проникнути у нього гербіцидам. Де ж береться переросла лобода? Через прохолодну та затяжну весну лобода з’являється протягом тривалого періоду, і часом агрономи чекають, щоб зійшло побільше, щоб усю потім накрити гербіцидом. Таким чином та, що з’явилась першою, стала вже перерослою. Знову ж таки через прохолодну весну із частими перепадами температур агрономам доводилось чекати оптимальної температури для внесення гербіцидів  і знову частина лободи переростала. І ще одна причина появи лободи 10+ см  невчасне виявлення проблеми в полі».

За його словами, стресована лобода також вкривається воском і стає стійкою до гербіцидів. Через прохолодну та суху весну лобода страждає і включає захисні механізми — збільшує воскові нальоти. «Також цього року ґрунтові гербіциди недопрацьовують через брак вологи. Сходи лободи, які пробили гербіцидний екран, хоч прорвались, але отримують стрес від ґрунтових гербіцидів», — говорить Юрій Лисак.

Агроном радить:

  • постійно моніторити стан культур та появу бур'янів;
  • підбирати гербіциди, ефектиктивність яких не залежить від температури;
  • не працювати мінімальними нормами гербіцидів, використовувати комбінації декількох діючих речовин;
  • при виявленні перерослої та стресованої лободи обов’язково слід використовувати прилипачі та перевіряти перед обприскуванням, чи ваша робоча суміш змочує поверхню листка, чи через сильний восковий наліт все стікає, як «з гуся вода».

Новини з полів: ІМК

Головний агроном ІМК Олександр Гірман розповідає, що цього сезону ґрунтові гербіциди через невеликі запаси вологи у верхньому шарі ґрунту не втримали всі бур’яни, в тому числі й лободу.

propData.content.image
Олександр Гірман, головний агроном ІМК

«Будемо підчищати страховими в посівах кукурудзи та соняшнику. А далі рослини виростуть і самі затінятимуть бур’яни, тоді останні не створюватимуть культурам конкуренції».

Новини з полів: «Агро Експерт»

Керівник відділу агросервісу Групи компаній «Агро Експерт» та головний агроном господарства ДП «Біріт-Надія» Олег Загородній підтверджує слова колег, що цього року ґрунтові «пропустили» і лободу, і капустяні, і злакові, проте сказати, що вони не спрацювали взагалі, теж не можна, це добре видно на огріхах обприскувача.

propData.content.image
Олег Загородній, керівник відділу агросервісу Групи компаній «Агро Експерт» та головний агроном господарства ДП «Біріт-Надія»

«Питання в погоді. Нічні зниження температур вплинули на препарати, до того ж, здебільшого суха погода також не покращувала роботу препаратів. Адже для ґрунтових гербіцидів потрібна волога в ґрунті. Для більш ефективної роботи ґрунтових гербіцидів потрібно вносити їх не під заморозки. В умовах посухи більшість препаратів добре реагують на мілку заробку. А також гарний результат дають спеціальні ад'юванти для ґрунтових гербіцидів».

Він додає: щодо післясходових гербіцидів основне питання у роботі проти лободи білої — восковий наліт, за допомогою якого лобода «захищається». Агроном радить для ефективної роботи працювати у вранішні години, коли цей наліт слабшає, та додавати ад'юванти, якщо в цьому є потреба.


Людмила Лебідь, Наталія Помянська, AgroPortal.ua