Посівний матеріал — запорука гарного врожаю

03 липня 2024, 07:26 587

Озимі зернові культури, такі як пшениця та ячмінь, відіграють важливу роль у сільському господарстві багатьох країн, зокрема й України. Вони сіються восени, щоб була змога використати зимові опади та знижені температури для проходження стадії яровизації, яка є критичною для нормального розвитку культур.

Завдяки цьому озимі зернові відновлюють вегетацію ранньою весною і максимально використовують сприятливі умови для розвитку, що часто забезпечує вищу врожайність порівняно з ярими злаковими культурами.

Успішне вирощування озимих зернових залежить від низки чинників, включаючи правильний вибір сорту, дотримання агротехнічних заходів та оптимальних умов зберігання насіння.

У цій статті розглянемо один з основних аспектів вирощування озимих зернових, а саме обробку посівного матеріалу перед посівом, і поділимося досвідом правильного використання протруйників, адже не завжди все залежить лише від вдало обраного препарату та його норми.

На сьогодні компанія «Сингента» пропонує агровиробникам технологію Вайбранс® для обробки посівного матеріалу озимих пшениці та ячменю, яка представлена двома препаратами — Вайбранс® Тріо та Вайбранс® Інтеграл.

Вайбранс® Тріо — це фунгіцидний протруйник, у складі якого міститься 10 г/л тебуконазолу, 25 г/л флудиоксонілу, 25 г/л Седаксану™. Препарат своєю відмінною ефективністю підкорив виробників України.

Унікальність протруйника Вайбранс® Тріо у тому, що діюча речовина Седаксан™, яка відноситься до класу карбоксамідів або SDHI продуктів, не тільки ефективно запобігає ураженню рослин патогенами без жодного пригнічення культури, а ще й покращує її розвиток, стимулює кореневу систему і допомагає рослині подолати стресові умови, що виникають на початкових етапах вегетації. Також використання препарату Вайбранс® Тріо дозволяє застосовувати фунгіциди на основі SDHI для фоліарного внесення і при цьому не спричинювати резистентність до даного хімічного класу.

Вайбранс® Інтеграл — інсекто-фунгіцидний препарат для обробки посівного матеріалу, який максимально відповідає вимогам, діючим в Україні. У ньому поєднано досконалий захист насіння з унікальним фізіологічним впливом на рослину. Використовуючи цей продукт, ми можемо контролювати такі хвороби, як тифульоз, ризоктоніоз та інші, що до сьогодні були справжнім викликом для аграріїв. Вайбранс® Інтеграл дає рослині силу розвинути максимальну кореневу систему в умовах будь-якого стресу та максимально розкрити свій потенціал. Препарат містить у своєму складі 10 г/л тебуконазолу, 25 г/л флудиоксонілу, 25 г/л Седаксану™ та 175 г/л тіаметоксаму, що є інсектицидною складовою препарату.

Власним досвідом використання технології Вайбранс® з нами поділився Дубінін Роман Олександрович, агроном-консультант одного з найбільших насіннєвих господарств України — ПП «Західний Буг». Зокрема, він розповів про правильне застосування препаратів для обробки насіння і чому це так важливо.


Романе, вітаю! Розкажіть про себе та ваше господарство.

Роман Дубінін, агроном-консультант ПП «Західний Буг»

Роман Дубінін: Наше господарство знаходиться у селі Павлів, Радехівського району, Львівської області. Я працюю тут два роки. Зоною моєї відповідальності є консультативна підтримка семи господарств, що входять до структури «Західний Буг», із загальною площею 66,5 тис. га. Також я надаю консультативні послуги господарствам, які вирощують цукрові буряки для потреб цукрового заводу, що є у власності ПП «Західний Буг», і безпосередньо відповідаю за вибір усіх засобів захисту рослин для всього нашого господарства й системи обробки посівів польових культур.

Ми вирощуємо 6 основних культур: озиму і яру пшеницю, озимий ячмінь, кукурудзу, озимий ріпак, цукровий буряк та сою. 

Структура площ, відповідно, ділиться так: буряк цукровий займає в середньому 15 тис. га, соя — 18 тис. га, пшениця — 15 тис. га плюс 3 тис. га ячмінь, 4,8 тис. га ріпак та кукурудза — 7,5 тис. га.

Основними сортами озимої пшениці в нас є Реформ, Емерік, Леммі та Аксалон, але загальна лінійка налічує 40 сортів. Захист насіннєвих посівів передбачає обов’язкові три обробки фунгіцидом та інсектицидом. Також за потреби можливі додаткові внесення препаратів.

Як ви почали використовувати технологію Вайбранс® і чи задовольняє вона ваші потреби?

Роман Дубінін: Ми маємо такі показники врожайності озимих зернових: озима пшениця на рівні 8,5 т/га, а озимий ячмінь — 9–9,5 т/га. Основною складовою отримання високих урожаїв у нас є саме якісна обробка посівного матеріалу озимих зернових культур, яка повинна вирішувати цілу низку питань. Насамперед протруйник має бути безпечним для рослин, не знижувати схожість культури, а також він повинен мати широкий спектр контрольованих хвороб, для того щоб зняти всі ризики.

Два роки тому, коли я прийшов працювати у господарство, ми заклали досліди з певним набором протруйників і в результаті дійшли висновку, що технологія Вайбранс®, у нашому випадку це препарат Вайбранс® Тріо, контролює найбільший спектр хвороб, зокрема тифульоз, снігову плісняву, ризоктоніоз та інші види кореневих і прикореневих гнилей, види сажок тощо. На мою думку, унікальність препаратів лінійки Вайбранс® у тому, що вони є найбільш збалансованими по фунгіцидній складовій, оскільки мають у своєму складі три діючі речовини з різних хімічних груп та з різним механізмом дії на збудники хвороб, що забезпечує контроль патогенів і, головне, не спричинює появу резистентних штамів.

Якщо коротко резюмувати, то препарати лінійки Вайбранс® — це високотехнологічні продукти. І якщо хтось хоче підвищити врожаї зернових культур, то я можу з упевненістю порадити ці препарати, які закриють питання з ризиками щодо хвороб і водночас м’які до самої культури.

Розкажіть про сам процес обробки посівного матеріалу.

Роман Дубінін: Кожен має розуміти, що для отримання загального успіху сам протруйник є лише частиною цілої системи. Хороший протруйник — це добре, але його потрібно ще правильно нанести на насіння, щоб він мав 100 % ефективність. Так як ПП «Західний Буг» — це насіннєве господарство, ми вирощуємо посівний матеріал і для себе, і для оригінаторів, і для продажу. Повторюсь, ми в себе використовуємо Вайбранс® Тріо, обробку проводимо на нашому насіннєвому заводі, обробляємо на протруювальному комплексі Willy Niklas порційного типу, який дає можливість отримати найліпший відсоток покриття насінини. Для обробки насіння озимого ячменю ми використовуємо 12 л/т робочого розчину, це пов’язано з тим, що ячмінь має плівку на насінині, а для пшениці — 8–10 л/т залежно від маси 1000 насінин. Тобто, чим вона більша, тим менше робочого розчину, і навпаки, зі зменшенням маси 1000 насінин (менше ніж 40 г) збільшуємо кількість робочого розчину.

Який був основний критерій вибору комплексу Willy Niklas?

Комплекс Willy Niklas

Роман Дубінін: Одним з основних критеріїв була наявність попередньої аспірації для видалення пилу з посівного матеріалу, а інший — це рівномірність нанесення робочого розчину на поверхню насіння. Цей комплекс нас задовольняє цілком, і це підтверджено аналізом Seedcare Institute — після обробки ми отримуємо кількість діючої речовини на рівні 97–98 %, інколи 99 %. Такий комплекс дає нам можливість обробити 7 т/год зернової групи та 5 т/год сої.

Наш стандартний робочий розчин складається з Вайбранс® Тріо в нормі 2 л/т та мікродобрива Квантум Тріо. Обрали саме цей препарат, бо він має нейтральний рівень ph. 

Ми не любимо використовувати багато різних продуктів у робочому розчині, оскільки знаємо про проблему змішування ПАРів і хочемо уникнути фітотоксичного впливу на рослину.

Звісно, ми продаємо нашим клієнтам уже оброблений посівний матеріал. Близько 95 % покупців замовляють обробку, яку ми самі використовуємо і радимо їм, але є випадки, коли клієнт хоче замовити обробку іншими препаратами, і ми це також робимо.

Які поради ви дасте своїм колегам?

Роман Дубінін: Поради колегам такі:

  • По-перше, при націлюванні на високі врожаї я раджу звертати увагу на найменші нюанси, зокрема, застосовувати оригінальні протруйники і проводити обробку на якісних протруювальних комплексах. Не потрібно очікувати результату при роботі на хорошому обладнанні з використанням поганого протруйника, і навпаки, коли маєш хороший протруйник, але застосовуєш погане обладнання, яке не забезпечує якісного нанесення. Тобто, всі складові потрібно розглядати разом.
  • По-друге, хочу звернути увагу, коли ви берете протруйник ТОП-сегмента, як наприклад Вайбранс® Інтеграл або інші з лінійки Вайбранс®, не потрібно його «вбивати», додаючи у бакову суміш інші складові сумнівної якості. Сам протруйник закриває потреби і частково завдяки діючій речовині Седаксан™ є стимулятором росту для кореневої системи при умові його якісного нанесення.
  • По-третє, якщо у господарства гостро постає питання з прикореневими гнилями, я б рекомендував звертати увагу не тільки на протруйник, а й на структуру ґрунту. Якщо у вас на полях переущільнений ґрунт та ще й надмірно кислий, складаються анаеробні умови, однозначно будуть виникати проблеми з гнилями. Вирішення питання оструктурення ґрунту має бути комплексним і складатися з використання сидератів, внесення мікробіоти у ланках сівозміни та застосування механічного обробітку, який буде зменшувати ущільненість ґрунту та боротися з плужною підошвою.
  • По-четверте, якщо, наприклад, ви маєте планово вийти на врожайність озимої пшениці 8 т/га і більше, обов’язково використовуйте осіннє внесення не гормональних гербіцидів для контролю бур’янів, особливо злакових, щоб не створювати у посівах резервацій хвороб.

Насіннєве господарство ПП «Західний Буг» при використанні хорошої селекції, протруйника лінійки Вайбранс® та якісного обладнання завжди отримує високу якість посівного матеріалу.

propData.content.image
Анна Кікоть, технічна спеціалістка з підтримки й розвитку протруйників, компанія «Сингента»
propData.content.image
Дмитро Жарко, технічний спеціаліст з підтримки й розвитку протруйників, компанія «Сингента»