Посів сої з BEDNAR MATADOR: підсумки та оцінки аграріїв

14 серпня 2024, 06:40 1110

Випробування новітньої сівалки для смугового посіву BEDNAR у трьох різних областях України дали змогу отримати своєчасні дружні сходи сої, забезпечивши істотну економію коштів.

Технологія смугового обробітку ґрунту та сівби Strip-till давно вже довела свою високу ефективність в Україні. Вона дає змогу максимально повно використати ґрунтову вологу, раціонально використовувати пальне, мінеральні добрива та ЗЗР. Звісна річ, що для того, щоб грамотно працювати за технологією Strip-till, необхідно мати відповідне обладнання найвищої якості.

Логічно, що провідний європейський виробник техніки для обробітку ґрунту, сівби та внесення міндобрив — чеська компанія BEDNAR  представила власну унікальну розробку для одночасного нарізання смуг і сівби. Це 6-метрова сівалка MATADOR MO 6000, яка цієї весни чудово попрацювала на полях низки українських агрокомпаній.

Василь Тимчак, бренд-менеджер компанії АМАКО

Цьогоріч сівалка MATADOR MO 6000 прибула до центрального офісу АМАКО, після чого за підтримки BEDNAR було проведено демотур Україною. Спочатку її випробували на полях «Контінентал Фармерз Груп» у Львівській області наприкінці квітня. Там провадили сівбу сої із різною шириною міжрядь: 12,5 см, 25 см та 37,5 см.

Тут слід зазначити, що однією із найважливіших переваг посівного комплексу MATADOR є можливість виконувати висів насіння широкого ряду сільгоспкультур із різними міжряддями. MATADOR може бути оснащений дисковою висівною секцією CORSA CN 6000 з міжряддям 12,5 см, анкерною висівною секцією GIRONA з міжряддям 37,5 см, також агрегатуватися з сівалкою точного висіву, наприклад, з міжряддям 70 та 75 см. При цьому MATADOR одночасно проводить смуговий обробіток ґрунту на глибину до 35 см. 

Відповідно, за допомогою MATADOR MO 6000 можна провадити точний вологозберігаючий висів усіх видів просапних та зернових культур, а також озимого ріпаку за умови оснащення сівалки анкерною шиною.

Завдяки унікальній збалансованій конструкції сівалка MATADOR чітко витримує задані налаштування, такі як глибина закладання насіння в ґрунт, норма та густота висіву. Тому не дивно, що на тестовій ділянці на Львівщині були отримані рівномірні дружні сходи.

Василь Тимчак, бренд-менеджер компанії АМАКО

Далі MATADOR MO 6000 вирушив на Житомирщину, де здійснював тестовий висів сої на полях ТОВ «Коростишівземінвест». Взагалі там склалися вельми цікаві умови для перевірки реальних можливостей сівалки, оскільки сівба провадилася на піщаному ґрунті, де на глибині 6 см була цілковито відсутня волога. Але MATADOR буквально витягнув своїми потужними лапами вологий ґрунт із нижнього горизонту і заклав насіння.

Завдяки цьому вже 22 травня було отримано дружні сходи сої. Тестовий висів посівним комплексом MATADOR MO 6000 виконувався одночасно із сівалкою точного висіву класичної конструкції відомого світового виробника. Тому вдалося наочно порівняти ефективність обох технологій висіву.

Якщо після сівби MATADOR MO 6000 сходи сої було отримано трохи більше, аніж за два тижні, то посіяне сівалкою точного висіву насіння мусило дочекатися дощів і аж тоді почало сходити — значно пізніше.

Василь Тимчак, бренд-менеджер компанії АМАКО

І нарешті наприкінці травня наша сівалка вирушила на Чернігівщину, де також сіяли сою із одночасним внесенням міндобрив. При цьому випробовувалися два варіанти міжрядь — 25 та 37,5 см. Поле було доволі складним для нормальної сівби, оскільки у якості попередника виступала кукурудза із великою кількістю пожнивних решток. Проте лапи було налаштовано на глибину обробітку 15 см, завдяки чому вдалось «дістати» вологу, що забезпечило отримання своєчасних дружних сходів.

Не вдаючись до детального опису основних принципів технології Strip-till, варто зазначити, що її ключовою особливістю є обробіток ґрунту смугами, у які закладаються добрива та висівається насіння. Міжряддя лишаються необробленими, до них згортаються пожнивні рештки, що дає змогу замульчувати ґрунт і краще зберігати вологу. При цьому обробіток зазнає лише 30-40% площі поля, що дає змогу суттєво заощаджувати пальне та ресурс трактора.

Сівалка MATADOR MO 6000 оснащена потужними долотоподібними робочими органами, здатними провадити обробіток ґрунту на глибину до 35 см, та гідравлічним захистом із зусиллям спрацювання 870 кг. Цікаво, що в разі потреби кожне друге долото можна деактивувати, що дає змогу удвічі збільшити ширину міжрядь.


Сошники висівної секції MATADOR розташовані на паралелограмі, що гарантує високу точність закладання насіння. Кожен сошник має притискне зусилля 130 кг, а отже чітко виконує свою роботу за високої швидкості.

Важливою особливістю конструкції MATADOR є наявність подвійного офсетного шинного котка із ефектом самоочищення. Відповідно, це дає змогу якісно працювати на перезволоженому ґрунті та використовувати трактори дещо нижчої потужності.

Олександр Вознюк, генеральний директор ТОВ «Коростишівземінвест»

Займатися смуговим посівом чи ні, для мене питання не стоїть — я глибоко переконаний, що це майбутнє. Ми не так давно займаємося смуговим обробітком ґрунту, але вже із того, що бачимо, зрозуміло, що це надзвичайно перспективна технологія. І справа не лише у економії ресурсів чи кращому збереженні вологи в ґрунті. Стріп-тілл це, перш за все, грамотне управління пожнивними рештками та покращення структури і складу ґрунту. Ми працюємо на піщаних землях і мусимо добирати найкращі практики обробітку ґрунту і сівби, аби отримати нормальну врожайність.

Дуже багато в цій справі залежить від технічного оснащення. Ми випробовували сівалки принаймні трьох відомих виробників, зокрема і BEDNAR MATADOR. Я розумію, що це лише перша така сівалка в Україні, і її конструкція, ймовірно, ще буде вдосконалюватися під наші умови, але й те, що я побачив, мені дуже сподобалося. Я не хочу зараз видавати аванси і більш детально висловлю свою думку щодо MATADOR MO 6000 вже після збирання врожаю. Але вона просто класно спрацювала на полі, яке не оброблялося з осені. Я думав, що там жодна сівалка не впорається без попереднього інтенсивного обробітку ґрунту. Але MATADOR це зробив, причому ми отримали якісні дружні сходи сої. 

Ігор Бутляр, керівник відділку «Контінентал Фармерз Груп»

Я не можу сказати, що ми працюємо за технологією Стріп-тілл. Швидше, придивляємося до неї і прагнемо грамотно розпоряджатися пожнивними рештками та оптимізувати витрати на обробіток. Зокрема — випробовуємо нові моделі посівних комплексів, спроможні виконувати точний висів за різними технологіями.

Саме тому нас зацікавила сівалка MATADOR MO 6000, яка має дуже цікаві характеристики та широкий функціонал. Зокрема, у тому, що стосується варіативності міжрядь. За її допомогою ми сіяли сою з міжряддями від 12,5 до 37,5 см, визначаючи оптимальні для наших умов параметри. Мені сподобалося, як працює ця сівалка, ми отримали хороші дружні сходи, і я гадаю, що будемо її випробовувати і надалі.